piatok, 22 októbra, 2021
Home Nezaradené Príručka: Ako vybrať zásnubný diamantový prsteň?

Príručka: Ako vybrať zásnubný diamantový prsteň?

Nadišiel ten čas kedy idete vyberať zásnubný prsteň a neviete si rady? Aký bude veľký diamant ? Ako by mal byť osadený ? Aké sú rozdiely v čistote diamantu, kedy bude diamant okom čistý? Ako vyzerá farba D ako vyzerá farba H ? Na čo si dať pozor pri kúpe diamantu?

Graff 103,46ct diamantový prsteň patrí aj medzi najväčšie vybrúsené diamanty sveta
Graff 103,46ct diamantový prsteň patrí aj medzi najväčšie vybrúsené diamanty sveta

Ako si vybrať zásnubný diamantový prsteň?

1)Cena zásnubného diamantového prsteňa

V prvom rade ešte pred prvým vstupom do klenotníctva si musíte ujednotiť, koľko ste ochotný za diamantový prsteň minúť.  Malo by ísť o trojnásobok mesačného platu ale rozhodnutie o cene diamantového prsteňa je plnohodnotne na vás.

Štandardné okom čisté zásnubné diamantové prstene

300€   zásnubné diamantové prstene

Najnižšia cenová kategória pre pekné zásnubné diamantové prstene s kvalitným certifikátom a prírodným diamantom je od 300€. Za túto cenu získate zásnubný prsteň z bieleho alebo žltého 14k zlata s 3mm bielym okom čistým centrálnym diamantom.

700 € zásnubné diamantové prstene

Za túto cenu už získate diamantový prsteň s  väčším alebo kvalitnejším diamantom. Veľkosť diamantu pri zachovaní bielej farby a okom čistého kameňa by bola cca 4mm, čo predstavuje váhu do 0,3ct. V tomto prípade by bol diamant väčší ale nemal by dokonalé optické vlastnosti, čo by pri tejto veľkosti diamantu bolo len okom viditeľné ak by ste postavili vedľa seba dva diamanty s dobrými a excelentnými kvalitami výbrusu. Pokiaľ by ste chceli 4mm diamant s dokonalými optickými vlastnosťami je vhodné našporiť ešte 500-600€.

1300€ zásnubné diamantové prstene

Najviac predávaná kategória zásnubných prsteňov, v tejto kategórií už dostanete okom čistý priezračný diamant o veľkosti 4mm s dokonalými optickými vlastnosťami, laserovou inskripciou a GIA certifikátom. Drahšie zásnubné diamantové prstene sú v prípade ak si chcete priplatiť za vlastnosti diamantu, ktoré už voľným okom neuvidíte alebo za veľkosť diamantu prípadne za značku šperku. Napr. zásnubné diamantové prstene značky Cartier budú 3x drahšie ako diamantové prstene rovnakých parametrov len neznačkové.

0,3ct zásnubný diamantový prsteň s excelentnými optickými vlastnosťami
0,3ct zásnubný diamantový prsteň s excelentnými optickými vlastnosťami

Samozrejme obrázky nepomôžu pri výbere diamantového prsteňa a preto ďalej nájdete aj sériu videí.

4C diamantov

Diamanty sa hodnotia podľa 4C – carat, color, clarity a cut. Karátová váha, farba, čistota a výbrus diamantu, sú aspekty, ktoré vás musia zaujímať pri diamantoch. Od týchto parametrov sa odvíja aj cena vášho zásnubného diamantového prsteňa.

Farba diamantu v zásnubnom diamantovom prsteni (C- color)

Bezfarebné alebo biele diamanty sa hodnotia farbou od D po Z. Diamanty farby D sú dokonalo bezfarebné pri čom diamanty Z majú značný farebný nádych. Tento nádych môže byť žltej ale aj hnedej farby. D je cenovo najdrahšia farba bezfarebného alebo bieleho diamantu.

Hodnotenie farby diamantov podľa GIA
Hodnotenie farby diamantov podľa GIA

POZOR diamanty  sú hodnotené  neosadené v šperku, rozoznať D a G farbu osadeného diamantu voľným okom je problematické aj pre zlatníka

D-F Farby diamantov

D je investičná farba, ktorú sa odporúča nakupovať len pokiaľ chcete svoje peniaze investovať do investičných diamantov o veľkosti 1ct a viac.  Samozrejme môžete spojiť zásnuby s investíciou ale treba predpokladať, že túto investíciu nikdy nespeňažíte a zásnubný diamantový prsteň ostane len ako šperk, ktorý zdedia vaši potomkovia.

G-J Farby diamantov

Najštandardnejšie farby používané vo šperkoch. Osadené diamanty sú stále pre oko bezfarebné ale cena je podstatne nižšia ako pri bezfarebných diamantoch.

Pozrite si porovnanie D a H farby diamantov

 K-M farby diamantov

Jemne ladený farebný tón vhodný do žltého zlata pokiaľ chcete zanechať bezfarebný dojem diamantu. V bielom zlate už vidieť farebný nádych diamantu

N-Z farby diamantov

Tieto farby diamantov vôbec nepatria medzi nežiadúce, ba naopak, mnoho ľudí preferuje práve takýto farebný tón diamantov. Pri rovnakom rozpočte si tak môžu dopriať omnoho väčší diamant.

Fancy farby diamantov

Tieto diamanty sa vymykajú z klasickej škály D-Z. Patria tu diamanty farby ružovej, modrej, zelenej, sivej, čiernej, hnedej, oranžovej, červenej, fialovej ale aj fancy žltej a fancy bielej farby. Až na pár výnimiek, je cena za karát fancy farebného diamantu mnoho krát vyššia ako cena za karát bezfarebného diamantu o rovnakých parametroch.

Fancy farby diamantov
Fancy farby diamantov

Medzi fancy farebné diamanty patria aj chameleón diamanty, ktoré menia svoju farbu medzi zelenou žltou a hnedou.

Čistota diamantu v zásnubnom diamantovom prsteni ( C-Clarity)

Čistota diamantov
Čistota diamantov

Ďalším podstatným bodom pri výbere zásnubného diamantového prsteňa je čistota. Čistota diamantu udáva výskyt inklúzií ( nečistôt ) v diamante.

FL – Flawless  bezchybný dokonalo lupou čistý diamant

IF  – Internally Flawless bezchybný dokonalo čistý diamant len sú viditeľné pod lupou línie po leštení

Línie leštenia v IF diamante
Línie leštenia v IF diamante

VVS1-VVS2  very very slight inclusions- veľmi veľmi malé inklúzie, ktoré voľným okom ani náhodou neuvidíte, tieto inklúzie je problém vidieť aj s lupou.

VS1-VS2   very slight inclusions veľmi malé inklúzie tieto inklúzie sú ľahšie viditeľné pod lupou ale stále nie sú viditeľné voľným okom

SI1-SI2 slight inclusions malé inklúzie. Diamanty s týmito inklúziami patria stále ešte do kategórie okom čistých diamantov pri bežných GIA certifikovaných zásnubných prsteňoch. Najčastejšie sa používa práve táto čistota. SI2 čistota je najprístupnejšia možnosť ako za svoj rozpočet dostať krásny okom čistý diamant.

diamant Si2 a I2
Diamant Si2(na ľavo) a I2  (na pravo)

I1-I2 diamanty s touto čistotou sú už s okom viditeľnými inklúziami pokiaľ ale inklúzia sa nachádza na dobrom mieste a bude schovaná pod krapňu prsteňa, je možné aj túto čistotu použiť do zásnubného diamantového prsteňa

Karátová váha diamantu v zásnubnom diamantovom prsteni ( C-Clarity)

1 karát má 0,2g. Karátová váha vyjadruje váhu daného kameňa ale rovnako nám udáva predstavu o veľkosti daného diamantu. Presná veľkosť záleží aj od kvality výbrusu.

Ukážky približnej veľkosti v milimetroch pri rôznej karátovej váhe diamantov

karátová váha diamantov okrúhly brus
karátová váha diamantov pre okrúhly brus

Brus diamantu v zásnubnom diamantovom prsteni ( C-Cut)

Najčastejším používaným tvarom diamantu do zásnubného diamantového prsteňa je okrúhly briliantový brus s 57 fasetkami (plôšky na diamante). V tomto prípade môžeme rozprávať o briliante. U mnohých zlatníkov sa stretnete, že brus pri hodnotení 4C prezentujú ako tvar diamantu. Tu treba spozornieť pretože tento aspekt diamantu vám priamo zodpovedá za krásu daného diamantu.

diamantový brus kvalita
diamantový brus kvalita

Nieje brus ako brus

Pokiaľ chcete darovať len zásnubný diamantový prsteň môžete si kúpiť prsteň akéhokoľvek brusu ale pokiaľ chcete nádherný zásnubný diamantový prsteň vašou voľbou by mal byť Excelentný brus so srdciami a šípkami.

Symetria a lesk

Ďalšie aspekty hodnotenia diamantu už z názvu vyplýva, že bude žiadúce aby váš zásnubný diamantový prsteň mal najvyššie možné hodnotenie aj v týchto bodoch. Excelent, Excelent a Excelent to by mala byť vaša zaručená voľba

Ideálny diamant s Hearts and Arrows

Optický jav srdcia a šípy, pri ideálnom bruse je doslova nádhera, aj ten sa hodnotí takže znova vašou voľbou by mal byť Excelentné Hearts and Arrows. Na to aby ste tento jav mohli vidieť potrebujete Hearts and Arrows viewer

Osadenie diamantu

V každom prípade pri diamantoch preferujte bezpečnosť a poraďte sa so svojim zlatníkom či dané osadenie diamantu, ktoré ste si vybrali, je pre váš šperk vhodné.

Pre najlepšie optické vlastnosti sa odporúča tzv Tiffany setting, pri čom diamant je vyvýšený v krapniach a dostáva sa tak najlepší prienik k svetlu. Samozrejme tento štýl osadenia patrí k tým na ktoré musíte dávať pozor, prsteň sa bude nosiť denno denne a pokiaľ diamant nebude bezpečne osadený, môže pri akomkoľvek údere diamant z prsteňa vyletieť.

6 krapní je istota, že diamant bude osadený bezpečne.

POZOR!

aj keď diamant je najtvrdší dá sa ľahko rozbiť, kladivom ho hravo rozbijete a poškodíte ho aj nesprávnym nosením. Nenoste zásnubný diamantový prsteň do záhradky a na domáce práce. Je to šperk a správajte sa k nemu aj tak!

UPOZORNENIA Ako vybrať zásnubný diamantový prsteň a pri tom sa nepopáliť

Ak by sme mali všade čestných a vzdelaných predajcov takéto informácie by neboli potrebné. Žiaľ. na Slovensku a v Čechách je stáva, že zlatníci si vystavujú certifikáty sami a to je iba bezcenný kus papiera, pokiaľ nemá daný človek adekvátne gemologické vzdelanie. Rukou vypísaný zdrap, nie podľa skutočnosti ale podľa toho čo im vyhovuje, aj také sú naše zlatníctva! Čistota a farba, na papieri lepšia ako je realita, preplatíte stovky alebo tisícky eur!

1) K zásnubnému diamantovému prsteňu musíte mať medzinárodný certifikát, preferujte GIA, čo je svetovo najlepšie gemologické laboratórium.

GIA diamantový certifikát
GIA diamantový certifikát

2) Laserová inskripcia by mala byť pre váš zásnubný diamantový prsteň nevyhnutnosťou, len tak viete, že daný diamant patrí k certifikátu.

3) Pokiaľ kupujete hocijaké diamantové šperky fyzicky v predajni, je jedno či už ako investíciu alebo na zásnuby, spravte si prieskum za akú cenu sa dané šperky predávajú aj na internete.

Prečo? Aj u nás pôsobia pyramídové spoločnosti, ktoré majú vyšperkované taktiky vymývania mozgov. Pyramída pri diamantoch končí veľmi zle, finálny zákazník nakupuje šperky s enormnou prirážkou a len zriedkavo budú mať nejaké zhodnotenie. Prakticky jediná možnosť zhodnotenia je tá, že niekoho oklamete a predáte mu niečo čo nemá danú hodnotu.

 

I love jewelryhttp://www.milujemsperky.sk
Pôsobil som ako poradca a kontrolór diamantov a drahých kameňov. Na kamienky sa pozerám ako na úchvatný výtvor prírody a rozoberám ich do hĺbky. Šperky sú priamo spojené s krásnymi kamienkami. Tie najkrajšie kamienky sú často krát umiestnené v najkrajších šperkoch. Píšem o kamienkoch, o šperkoch, o investíciach do nich, je to môj koníček a mám z toho radosť 🙂

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Taštička Shana London

Prsteň Grima

Prsteň Ruth Tomlinson

Recent Comments

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close