piatok, 22 októbra, 2021
Home Šperky Veľkonočné vajíčka made in Fabergé

Veľkonočné vajíčka made in Fabergé

Luxus, noblesa, elegancia,  bohatstvo, prestíž, dekadencia, precíznosť, jemnosť, krehkosť, … inak povedané Fabergého veľkonočné vajíčka.

 

Imperial eggs
Fabergé Imperial Eggs

Isto už každý počul o Fabergého vajíčkach. Tento druh šperku (dekorácie) sa radí k najvzácnejším skvostom svetového umenia, nie len materiálom, ktorý bol použitý pri ich výrobe, ale hlavne pre vysokú umeleckú hodnotu, spracovanie a kvalitu.

Doteraz sa vlastne ani nevie koľko vajíčok Fabergé vytvoril. Niekde sa uvádza 50 kusov, niekde 56 a nájdete aj zmienku o 65-tich Fabergého vajciach. Tieto údaje sa líšia v závislosti od toho o akých vajciach je reč. Ak hovoríme o 50- tich bude sa týkať vajec vyrobených pre ruský cársky dvor, ak ste niekde čítali o vyššom počte, tam už sú zahrnuté všetky Fabergého vajíčka. Nerobil ich len pre ruský cársky dvor, ale aj na zákazku pre iné kráľovské dvory a bohatých ľudí. Ich počet teda nie je presne známy, ale vie sa, že ich minimálne 7 chýba. Či sú v súkromných zbierkach, alebo sa zničili to už nik nevie.

Najznámejšie, najkrajšie a aj najprepracovanejšie sú vajíčka, ktoré boli zhotovené pre ruský cársky dvor. Každé vajíčko sa dalo otvárať, v každom bolo ukryté prekvapenie a toto všetko bolo urobené zo vzácnych kovov (zlato, platina, striebro) a drahokamov.

Faberge egg
Fabergého imperiálne vajíčka

Prvé vajíčko vytvoril Fabergé v r. 1885. Cár Alexander III ho vo sviatok Veľkej noci daroval svojej manželke Márii. Na prvý pohľad bolo na nerozoznanie od ozajstného. Biele smaltované vajíčko, ktoré vo vnútri schovávalo zlatý žĺtok. V žĺtku bola zlatá sliepka, v sliepke miniatúra cárskej koruny (v tvare prsteňa) a rubín v tvare vajíčka. Náklady na toto vajíčko boli 4151 rubľov. Jeho dnešná cena sa odhaduje na  5,4 mil. rubľov.

Vajíčko z r. 1987 sa donedávna považovalo za stratené. Našlo sa len nedávno, v r. 2014. Jeho majiteľ ho kúpil na blšom trhu v USA za 14.000 dolárov. Nemal ani tušenia aký poklad má. Nik ho nechcel kúpiť a hrozilo, že skončí roztavené. Vajíčko je zo zlata, ružových diamantov, zafírov a vo vnútri sú zlaté dámske hodinky. Jeho odhadovaná cena v r. 2014 (kedy sa objavilo na verejnosti) bola 24 mil. eur.

 

Memory off Azov egg
Spomienka na Azov.

Každé ďalšie vajíčko bolo zdobenejšie, prepracovanejšie a prekvapenia vo vnútri často súviseli s udalosťami, ktoré sa dotýkali cárskej rodiny a Ruska. Vajíčko „Spomienka na Azov“ z jaspisu, zdobené zlatom, diamantmi a rubínmi, ktoré schovávalo miniatúru krížnika (z červeného a žltého zlata, platiny a oknami z diamantov), na ktorom podnikol nasledovník ruského trónu Mikuláš II cestu na ďaleký východ. Na cároviča bol pri tejto ceste v Japonsku spáchaný atentát japonským samurajom. Napriek ťažkým zraneniam hlavy cárovič ako zázrakom prežil. Toto vajíčko bolo práve preto najobľúbenejším exponátom cárovnej.

 

 

Fabergé egg Trans-Siberian Railway
Trans-sibírska magistrála-r.1900

 

Dokončeniu trans-sibírskej magistrály sa tiež  dostalo pocty. Strieborné vajíčko s vyrytou mapou Ruska a trans-sibírskej magistráli s nápisom Trans-sibírska magistrala 1900“ , zdobené ružovými diamantmi, rubínmi a kryštálmi schovávalo malý mechanický vláčik. Lokomotíva s 5-timi vozňami bola po natiahnutí pojazdná. Na každom vozni je nápis :Pre dámy, fajčiarsky, nefajčiarsky, 2.tr. 24 miest, 1.tr. 18 miest., kaplnka

 

 

 

Corotia egg
Korunovačné vajíčko

 

Najdrahšie vajíčko Fabergé

Najdrahšie vajíčko je korunovačné vajce z r. 1897. Daroval ho Mikuláš II. svojej manželke. Vajíčko v zlatom odtieni lemované zlatými prútmi. Na každom priesečníku prútov je znak Ruska. Na vrchu vajca je veľký diamant s nápisom „1897“. Prekvapením je presná miniatúrna kopia koča, v ktorom išiel cár Mikuláš II. na korunováciu. Koč je zo zlata, platiny, rubínov a smaltu. Dvere sa dajú otvárať a zatvárať, zdobené kľučky sú menšie ako zrnko ryže, modré závesy, okná sú z kryštálu a vo vnútri sú polstrované sedadlá. Kostra koča je pripevnená k podvozku koženými popruhmi.

.

 

"Madonna Lily Clock Egg"
Kytica ľalií

 

 

 

„Kytica ľalií“ – toto vajíčko malo symbolizovať lásku Mikuláša II. k svojej manželke. Ľalie (ktoré symbolizujú čistotu a nevinnosť) vyrobené z chalcedónu a zlata prechádzajú cez veniec ruží (symbol lásky) zo zlata. Hodinky na vajíčku majú ciferník uložení vodorovne (okolo obvodu vajíčka) a ručička postavená kolmo zdobená diamantmi v tvare šípu vyzerá akoby ju práve vystrelil boh lásky zo svojho luku.

 

Pelican egg
Vajíčko s pelikánom

 

 

 

 

 

Materskú starostlivosť a sté výročie charít pod záštitou cárovnej symbolizuje vajíčko z červeného zlata s pelikánom kŕmiacim svoje deti bolo určené pre matku cára Mikuláša II. Prekvapenie, ktoré skrýva je 8 obrazov škôl na slonovine.

 

 

Lilies of the valley egg
Vajíčko s konvalinkami

 

 

 

Nie každé vajíčko malo schované prekvapenie vo vnútri. Napríklad vajíčko s konvalinkami. Ružové vajíčko zdobené viacfarebným zlatom, diamantmi (okvetné lístky), rubínmi, perlami (kvety) , kryštálom a slonovinou. Po stlačení perly z vrchu vajíčka vystúpili podobizne cára Mikuláša II a jeho dvoch najstarších dcér – Oľgy a Tatiany.

 

 

 

Vo Fabergého veľkonočných vajíčkach sa nachádzali ikony svätých, miniatúry sídiel a portréty cárskej rodiny, dômyselne prepracované mechanické miniatúry …. niečo ako kinder vajíčka pre dospelých a bohatých ľudí.

O stratených klenotoch existujú v niektorých prípadoch len povrchné záznamy. Jeden zo stratených exponátov by mal byť zafírový anjelik ťahajúci dvojkolesový vozík (pravdepodobne z pozláteného striebra), na ktorom je medzi diamantmi uložené zlaté vajíčko.

O ďalšom stratenom sa nevie ani toľko, len že má tvar tašky (kufríka) a obsahuje 13 predmetov z manikúry .

Dobre popozerajte či sa niečo podobné nenachádza aj u Vás doma.

Takto by som mohla pokračovať ďalej a ďalej. Každé vajíčko pre cársku rodinu nieslo v sebe symboliku, každé bolo spomienkou na udalosť, ktorá sa v rodine Romanovcov odohrala, každé bolo iné, originálne a jedinečné…ale Fabergé robil vajíčka aj pre iných zákazníkov. Jediná vec, na ktorej cár trval bola, aby Fabergé nerobil kópie cárskych veľkonočných vajec pre iných zákazníkov. Tieto vajíčka síce neboli prepracované do detailov a ani tak zdobené, ale stoja za zmienku.

Faberge egg
Modré vajíčko so zajacom a Ice egg

 

 

Modré vajíčko so zeleným, červeným a žltým zlatom, zafírmi a diamantmi vo vnútri so zajacom z achátu a rubínovými očami.

Druhé biele z „námrazou na vrchu“ známe pod názvom ľadové vajce, schovávalo hodinky, ktorých polovicu ciferníku je akoby zapadnutá snehovými vločkami (z krištáľu).

 

 

Vajíčko s kyticou ruží (pripomína vajce s ľaliami pre cárovnú) z ružového kremeňa bolo vytvorené pre bohatého šľachtica v Rusku.

Ďalší exponát bol vyhotovený pre vojvodkyňu z Marlborough,

 

fabergé egg rothschild
Vajíčko pre rod.Rothschild

 

 

Jedno z vajíčok, ktoré Fabergé urobil bolo pre rodinu Rotschildovcov. Dlho sa o ňom nevedelo, rodina Rotschildovcov ho nikde na verejnosti neukazovala. Predalo sa v r. 2007 za 18,5 mil. dolárov.

 

 

Fabergé egg
Vajíčko z banky Oslo

 

 

Ďalšie, jahodovo-červenej farby so sliepkou vo vnútri bolo nájdené v r. 1980 v trezore banky v Oslo spolu so šperkami cárovnej Márie. Nevie sa kto bol prvý majiteľ, ani ako sa do trezoru dostalo. Teraz je v Moskve. Kúpil ho Viktor Vekselberg.

Ďalšie skončilo ako dar pre manželku kniežaťa Jusupa k 25-mu výročiu svadby.

 

 

Twilight egg
Vajíčko Súmrak – Twilight

 

 

Posledné vajíčko, ktoré Fabergé vytvoril (r. 1917) je známe ako vajíčko Súmrak. Možno bolo určené cárskej rodine, ale nevie sa to s istotou. Tmavomodré vajce z lazuritu s mozaikou nočnej oblohy. Po otvorený je vo vajci vidieť vyryté záhrady Petergofu. Na zadnej strane vajca je orol z rodu Romanovcov. Prekvapenie z tohto vajíčka sa stratilo.

 

 

 

faberge-museum,shuvalov-palace-peterburg
Petrohrad, Šuvalovský palác. Zbierka V. Vekslberga

Viktor Vekselberg (ruský oligarcha) kúpil zbierku 9-tich Fabergého vajec. Cena tejto kúpy sa odhadovala od 130 do 250 miliónov dolárov. Vekselberg aj v nasledujúcich rokoch kupoval Fabergého

faberge-museum,shuvalov-palace-peterburg
Šuvalovský palác, Petrohrad. Zbierka V. Vekselberga

diela. Momentálne sa predpokladá, že v jeho súkromnej zbierke je okolo 700 kusov Fabergého výrobkov (vrátane imperiálnych vajec). Ide o najväčšiu súkromnú zbierku Fabergého na svete.Vekselberg sa zaviazal vystavovať svoju zbierku v dvoch múzeách v Moskve a Petrohrade.

 

 

Najnovšie vajíčko, ktoré uzrelo svetlo sveta nedávno sa svojou krásou tiež môže zaradiť medzi Imperátorské. Perlové vajíčko s viac ako 3300 perlami a diamantmi. V jeho vnútri je ukrytá 12,17 karátová šedá perla z Perzského zálivu. Cena tohto vajíčka sa len odhaduje vo výške 2.000.000 dolárov. Momentálne je v súkromnej zbierke.

Perlové vajíčko r. 2015
Perlové vajíčko r. 2015

2 COMMENTS

  1. […] Fabergé nebol len zlatník, bol to aj vášnivý podnikateľ.  Jeho obchod bola 5 poschodová budova (známa ako Dom Fabergé). Zamestnával v nej viac ako 500 remeselníkov a dizajnérov. Na najvyššom poschodí mal Carl Fabergé luxusný byt. Pobočky Fabergého podniku boli v Moskve, Odese, Kyjeve a v Londýne. Jeho, na tie časy nová, organizácia práce mu umožňovala využiť existujúci tvorivý potenciál optimálnym spôsobom.  Zamestnával „workmasterov“ z celého sveta, ktorých ubytovával vo svojom dome“. Podľa slov najstaršieho Fabergého syna Eugena muži pracovali nadčas aj celý rok. Nikomu nevadilo robiť nadčas…nadčasy boli dobre platené. Toto tvrdenie podporuje domnienku, že Fabergé vlastnými rukami nič nespravil. V skutočnosti nebol majster svojho remesla, ale bol to vizionár, muž, ktorý koncipoval predstavy viac ako 100.000 objektov, výkresy, nákresy, hrubé skice, ktoré potom majstri a remeselníci vytvorili. Nerobil len šperky, firma si vyrábala aj vlastné ozdobné krabičky na svoje produkty. […]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Taštička Shana London

Prsteň Grima

Prsteň Ruth Tomlinson

Recent Comments

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close