piatok, 22 októbra, 2021
Home Články Cartier „Klenotník kráľov, kráľ klenotníkov“

Cartier „Klenotník kráľov, kráľ klenotníkov“

„Klenotník kráľov, kráľ klenotníkov“

(Edward VII, po týchto slovách si hneď objednal 27 tiár na svoju korunováciu)

Reine Makeda de Cartier
Reine Makeda de Cartier

Cartier vznik

Založenie firmy Cartier sa datuje v r. 1847, klenotníkom Louis – Francois Cartierom v Paríži. Klenotnícku dielňu prevzal po svojom majstrovi. Začal vyrábať šperky pre vyššiu vrstvu, a urobil dobre. Postupne otváral ďalšie pobočky v Paríži, len aby sa dostal bližšie k svojim zákazníkom.

cartier-princess-mathildeO skvostoch z tejto dielne sa čoskoro začalo rozprávať. V r. 1856 princezná Mathilde sa postarala o preslávenie tohto podniku. Bola jeho prvou zákazníčkou s modrou krvou. Neter Napoleona I, sesternicu cisára Napoleona III zaujal štýl Cartiera. Starožitné, byzantské a neo-renesančné motívy, tvary kvetov, zvierat, portréty, zlato, drahé kamene… Cartier zmiešal viac druhov umenia, slohov, prebral niečo od iných klenotníkov …bol eklektik. Súprava zlatých šperkov s ametystami (hrebeň do vlasov, náušnice, náhrdelník a brošňa) sú jasným dôkazom Cartierových schopností hneď v začiatkoch jeho podnikania.

 

 

O pár rokov sa podnik dostal do rúk jeho syna Alfréda, ale až jeho traja synovia (Jacque, Pierre a Louis) sa postarali o rozmach tejto spoločnosti a urobili z nej celosvetovú značku.  Louis mal zodpovednosť za pobočky vo Francúzsku, Pierre viedol obchod v New Yorku a Jacques riadil obchod v Londýne.

Šperky so značkou Cartier mali a aj majú neoceniteľnú hodnotu. Svedčí o tom aj fakt, že svoj prvý obchod v USA na Piatej Avenue kúpili za jeden dvojradový perlový náhrdelník v r. 1917 (v tom čase bola jeho hodnota cca 1 mil. dolárov).

Tiara kráľovnej Elizabeth - Belgicko
Tiara kráľovnej Elizabeth – Belgicko

Koncom storočia začal Cartier prepisovať dejiny klenotníctva. Jeho priekopnícke metódy použitia platiny miesto zlata sa stretli s veľkým úspechom. Diamanty v jeho šperkoch tak vynikli oveľa lepšie a mohol sa pustiť do oveľa nápaditejších a prepracovanejších vzorov. Tento štýl – Garland style – položil základy jeho medzinárodnej prestíže. V rokoch 1904 až 1939 bol Cartier vymenovaný oficiálnym dodávateľom šperkov a klenotov 15-tich kráľovských rodín, Medzi jeho klientov patrili princezné Maria Bonaparte, veľkovojvodkyňa  Mária Pavlovna z Ruska (tiara s diamantmi a zafírmi), belgická kráľovná Elizabeth ( tiara s platina a diamanty)  či kráľovná Španielska Victoria Eugenia – tieto dámy sa tešili z čeleniek od Cartiera. A nie len tie. Cartier zásoboval tiarami kráľovské dvory po celej Europe. Francúzsko, Portugalsko, Grécko, Srbsko, Rumunsko, Egypt, Monako a aj Albánsko – chýr o francúzskom klenotníkovi išiel z jedného dvora na druhý.

Kráľovná Matka, princezná Margaret, princezná Anna a vojvodkyňa Kate
Kráľovná Matka, princezná Margaret, princezná Anna a vojvodkyňa Kate

 

 

Nedávno ste jednu z jeho čeleniek mohli vidieť vo vlasoch vojvodkyne Catherine. Túto čelenku so 739 diamantmi dostala v r. 1936 vojvodkyňa z Yorku (neskôr známa ako kráľovná matka) od svojho manžela. V tom čase ešte netušila, že bude nosiť titul kráľovnej. Súčasná kráľovná Elizabeth, aj keď je vlastníčkou tohto skvostu s ním nebola na verejnosti nikdy odfotená.

 

 

 

 

V r. 1911 sa Jacques Cartier vybral do Indie. Bol touto krajinou fascinovaný, jej kultúrou a históriou. Šperky, ktoré sa v Indii robili sa stali inšpiráciou a studnicou nových nápadov pre dielňu Cartier. Bratia Cartierovci nadviazali na rozmanitosť indických šperkov a vytvorili unikátne spojenie východného a západného štýlu šperkov. Klientela podniku Cartier sa rozrástla aj o indických maharadžov. Maharadža Patiala si objednal u Cartiera náhrdelník s diamantmi …náhrdelník mal 2930 diamantov, z toho jeden siedmi najväčší diamant  na svete „De Beers“. De Beers mal v surovom stave  428 karátov, po zbrúsení mal 234,65 karátov. Okrem tohto diamantu bolo na náhrdelníku 7 ďalších diamantov v rozmedzí 18 až 73 karátov a rad barmských rubínov. V r. 1948 sa stratil. Diamant De Beers sa objavil v r. 1982 na aukcii v Sotheby a predal sa za 3,16 mil. dolárov. Zvyšok náhrdelníka sa našiel u nemenovaného kupca, ktorý ho našiel v jednom staršom klenotníctve v Londýne. Bol ale bez väčších diamantov a rubínov. Firma Cartier odkúpila neúplný náhrdelník a chýbajúce drahokamy nahradila zirkónmi a umelými diamantmi. Bol to najdrahší šperk, aký kedy spoločnosť Cartier vyrobila pre maharadžu.

maharadza-patialy
Náhrdelník Maharadžu Patialy

 

V r. 1926 indický monarcha  maharadža Jagatjit Singh poveril firmu Cartier vytvorením čelenky. 18 výnimočných smaragdov a jeden najvýnimočnejší –  117,4 karátový smaragd sa v tejto dielni zmenili na umelecké dielo.

Cartier bol dôsledný, poznal štýl indických šperkov, ale dal im trochu modernejší nádych, preto si indický princovia jeho prácu obľúbili, či už išlo o náhrdelníky, alebo čelenky, zverovali mu do rúk svoje najväčšie drahokamy a odchádzali s jedinečným, originálnym šperkom. Aj šperky určené pre európsky trh boli poznačené indickým štýlom. Firma Cartier začala šperky tvoriť v rôznych farebných kombináciách: červené, modré, zelené drahokamy, drahokamy s vyrytými kvetmi či ovocím spolu s ligotom dokonalých diamantov  dali vznik kolekcie „Tuttifrutti“.

V Paríži, Londýne a v New Yorku zákazníci túžili po skvostoch tisícoch farieb.

Titti Frutti - hinduistiký náhrdelník Daisy Fellowess
Titti Frutti – hinduistiký náhrdelník Daisy Fellowess

 

 

„Hinduistický náhrdelník“ výstrednej Daisy Fellowes  je toho dokonalým príkladom: rubíny, zafíry a diamanty v platine, pričom dva zafíry v náhrdelníku sa dájú odnímať a nosiť ako brošňa. Šperky, kultúra a tradície Indie v spojení s Cartierovou zručnosťou a snahou dosiahnuť vždy ďalší a ďalší vrchol kreativity vytvorili kolekciu, ktorá sa stala podpisom firmy Cartier. Do dnes sa kolekcia Tuttifrutti rozrastá a do dnes sa teší tak veľkej obľube ako na svojom začiatku.

 

 

 

 

 

 

 

Panter štýl.

Kolekcia Panther
Kolekcia Panther

V r. 1914 Louis Cartier požiadal maliara Georga Barbiera, aby namaľoval obraz (akvarel), ktorý by sa mohol použiť ako pozvanie na výstavu parížskych klenotníkov. Obraz „Dame a la Panther“, kde elegantne oblečená dáma s panterom pri nohách sa tak zapáčil spoločnosti Cartier, že ho začali

Cartier - panther náramok
Cartier – panther náramok

používať ako svoju reklamu. Tento obraz odštartoval tému „Panter“. V tej dobe boli mačkovité šelmy v móde, bol to symbol ženskosti, temperamentu, elegantnosti, ladnosti a nezávislosti. Ešte v tom roku vyšli z dielne Cartier prvé hodinky v tomto štýle. Hodinky, ktorých podklad vyzeral ako škvrnitá kožušina mačkovitej šelmy, boli z ónyxu a diamantov. Za zrodom tohto štýlu, alebo skôr jeho úspešným pokračovaním  je žena, Jeanne Toussaint (pracovala pre firmu Cartier),  ktorá ako prvá žena v Paríži nosila kabát vyrobený z kožušiny pantera, jej neviazaný životný štýl, elegancia a ľahkosť s akou zvládala životné prekážky sa stali inšpiráciou pre Louisa Cartiera. Či už to bol obraz, alebo žena,  Cartier bol prvým klenotníkom, ktorý ženskosť a temperament zobrazil v šperku.

 

Panther brošňa. 152,35 karátový zafír
Panther brošňa. 152.35 karátový zafír

 

 

panther-hodinkyNáramky, hodinky, brošne, prstene, náhrdelníky, dokonca aj škatuľka na cigarety z tejto firmy niesli znamenie pantera.  Panter sa takto stal maskotom firmy a je ním doteraz. Všetky dámy chceli niečo z tejto kolekcie. Panter sediaci na 152,35 karátovom zafíre skončil v rukách vojvodkyne z Windsoru, rovnako ako náramok z tejto kolekcie – panter z ónyxu a diamantov je známy nie len vďaka svojmu realistickému prevedeniu, ale aj kĺbovitému mechanizmu, ktorý umožňoval jeho pohodlné nosenie. Pre reálnejšie znázornenie srsti zvieraťa Cartier prišiel s unikátnou technikou prichytenia kameňov „fur setting“. Drôty z drahých kovov sú naskladané okolo kameňa tak, že pripomínajú srsť zvieraťa. Posledná známa hodnota tohto náramku dosiahla cenu 4,521 mil. libier.

 

 

Love kolekcia -Cartier
Love kolekcia -Cartier

 

Love kolekcia – kolekcia vznikla v New Yorku v r. 1970. Každá šperkovnica dámy z vyššej spoločnosti obsahuje aspoň jeden šperk z tejto kolekcie. Symbol lásky zo žltého alebo ružového zlata, kde sa skrutky striedajú s diamantmi nevyjde nikdy z módy.

Just un clou -Cartier
Just un clou -Cartier

 

Kolekciou „Just un clou“ (len klinec) , ktorá vznikla v rovnakom období ako Love kolekcia, tiež v New Yorku, trafil Cartier klinec rovno po hlavičke. Kolekcia sa dočkala svojho znovuzrodenia a náramky, prstene, náušnice či náhrdelníky sú dnes v 18 karátovom zlate posiate diamantmi (J kto by povedal, že klinec sa dá využiť aj takto? ).

 

 

 

 

trinity-cartier
Trinity -Cartier

 

 

Trinity kolekcia Vás zaujme svojou symbolikou. Aj keď tento štýl vznikol v tejto dielni v r. 1924 jej kúzlo si Vás podmaní aj dnes.

Šperky tvorené troma pruhmi, každý pruh z iného zlata majú čo povedať aj dnes. Ružové zlato ako znak lásky, žlté znakom vernosti a biele zlato symbolom priateľstva v tvare nikdy nekončiaceho kruhu.

 

 

Fauna a flóra sa objavili aj v šperkoch Cartier. Okrem spomínaného Pantera a vyrytých kvetín v šperkoch ovplyvnených Indiou sú tu aj ďalšie kolekcie. Firma je priekopníkom aj v tejto oblasti. Venovali pozornosť kvetom púšte a oplatilo sa. Kolekcia Cactus de Cartier je toho dôkazom. Klenoty v tvare orchideí uzreli svetlo sveta z tejto dielne v r. 1925. Jemné lupienky kvetov sú vytvárané z najlepších drahých materiálov – zlato, platina, diamanty a rubíny.

Cactus de Cartier
Cactus de Cartier

Orchidea -Cartier
Orchidea -Cartier

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cartier a Paríž sú nerozlučne spojení. Šarm parížskych dám ich tajomnosť, hravosť, ich zvodné krivky, duch modernosti s klasickým puncom dokonalosti šperkov Cartier dali vzniknúť kolekcii šperkov Paris Nouvelle Vague.

Inšpirácia sa dá nájsť všade, firma Cartier ju našla v korzete. Obyčajná spona na korzete sa stala základom pre celú sadu šperkov s názvom Agrafe. Kolekcia ktorá dopĺňala siluetu Paríža vyžaruje noblesu a eleganciu.

Mystery clock
Mystery clock

 

 

Dámske hodinky -Cartier
Dámske hodinky -Cartier.

Kolekcie, šperky, čelenky, náramky, náhrdelníky, drahé kovy a ešte drahšie kamene v dokonalom súlade to všetko nájdete pod značkou Cartier, ale táto spoločnosť dala verejnosti aj niečo iné. Rozhovor medzi Louisom Cartierom a Albertom Santos Dumontom (priekopník v letectve) dal základy novým druhom hodiniek. Alberto Dumon sa posťažoval svojmu priateľovi Louisovi Cartierovi na nespoľahlivosť a nepraktickosť vreckových hodín počas letu. Louisovi nebolo viac treba a prišiel s návrhom náramkových hodín. Prvé hodinky, aké všetci poznáme a nosíme zostrojili v dielni Cartier a rýchlo si získali popularitu. Aj keď prvé hodinky boli pánske, dámske na seba nenechali dlho čakať. Louis Cartier je zodpovedný aj za tzv. mystery clock –tajomné (záhadné) hodinky. Sú to hodinky s priehľadným ciferníkom, ktorých mechanizmus je skrytý..

 

Rodinný podnik Cartier, po smrti troch bratov Jacquesa, Louisa a Pierra skončil v rukách investorov vedených J. Kanoui. Postupne skúpili všetky tri pobočky – v Paríži, Londýne aj New Yorku.  V súčasnej dobe firmu Cartier vlastní spoločnosť Richemont.

Podnik Cartie si od svojho začiatku vedie archív. Množstvo kníh, fotiek, dokumentov, výkresov, skíc, sadrových odliatkov, podrobné zápisy o všetkých šperkoch, ktoré kedy opustili túto spoločnosť, komu boli predané, pre koho boli vytvorené,…Doteraz je tento archív inšpiráciou pre Cartierových klenotníkov a nie len to. Slúži aj na reštaurovanie starých šperkov.

Rekordy a zaujímavosti.

Reine Makeda de Cartier – náhrdelník s 15,29 karátovým rubínom, 5,1 a 3,51 karátovými diamantmi a ďalšími 1027 menšími diamantmi a 496 rubínmi sa dá nosiť aj oddelene. Zhotovenie tohto šperku trvalo viac ako 3.300 hodín.

princess-grace-grace-kelly-zásnubny-prsteň
10,47 karátový diamant

 

 

10,47 karátový diamant v prsteni od Cartiera sa stal zásnubným prsteňom pre Grace Kelly.

 

 

 

sunrise-ruby
Sunrise Ruby

 

V máji r. 2015 nastavila spoločnosť Cartier novú latku v predaji najdrahšieho predaného šperku – prsteň s červeným 25, 6 karátovým rubínom vo farbe „holubej krvi“ s dvoma diamantmi, známy pod názvom „Sunrise Ruby“. Na aukcii Sotheby prekonal všetky očakávania. Jeho odhadovaná cena (12-18 mil. dolárov) sa značne zvýšila a tento vzácny šperk (zo súkromnej zbierky spol. Cartier) zmenil majiteľa za 30,3 mil. dolárov. Tento rekord niekoľkonásobne prekonal hranicu najdrahšie predaného rubínu, ktorú do tej doby držal Graffov rubínový prsteň (predal sa „len“ za 8,6 mil. dolárov.

 

Diadém s perlami a diamantmi od Cartiera, ktorý bol vyrobený v r. 1909 pre kanadského bankára sira Hugha Allana, prežil potopenie lode Lusitanie  (na rozdiel od jeho dvoch z troch dcér, ktoré pri tomto nešťastí zomreli). Na aukcii Sotheby sa v r. 2015 predal za niečo viac ako 1 mil. dolárov.

Ďalšia čelenka z r. 1930 s diamantmi, ktorej cena sa odhadom pohybovala medzi 300 až 500 tisíc dolármi sa predala na aukcii Sotheby za neuveriteľných 2,6 mil. dolárov..

Náhrdelník s krokodílmi -1023 žltých diamantov (spolu 60,02 karátov), dva smaragdy, 1060 smaragdov (spolu 66,86 karátov!, dva rubíny. Náhrdelník sa dá rozdeliť a každý krokodíl sa môže nosiť ako brošňa.

Náhrdelník s krokodílmi
Náhrdelník s krokodílmi

Klenotník kráľov a kráľ klenotníkov … platilo to o spoločnosti Cartier pred sto rokmi, platí to o nej aj teraz, bude to platiť aj o sto rokov.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Taštička Shana London

Prsteň Grima

Prsteň Ruth Tomlinson

Recent Comments

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close