piatok, 22 októbra, 2021
Home Kamienky Perly - zázrak z morského sveta

Perly – zázrak z morského sveta

„Perly sa hodia vždy“

(Jackie Kennedyová)

black_pearls_from_tahiti-1024x682

Celé stáročia boli perly symbolom krásy a čistoty. Perlový náhrdelník bol neoddeliteľnou súčasťou každej dámy. Viac-menej patril do „povinnej“ výbavy (popri zlate a drahokamoch) žien. Pod pojmom perla isto väčšinu z Vás napadne perlový náhrdelník v jednej, dvoch alebo viacerých radách. Ale nemusí tomu tak byť vždy. V dnešnej dobe klenotníci vedia perly skombinovať s rôznymi inými materiálmi a vytvoriť tak nádherné umelecké skvosty.

Tiffany&co -brošňa- perly a diamanty
Tiffany&co -brošňa- perly a diamanty

Ale o tom neskôr. Najskôr niečo o samotnej perle.

Prírodná perla je temer 100% uhličitan vápenatý a je to jediný drahokam, ktorý vzniká v živočíchovi, v ustrici. Nie v každej ustrici je perla. Na jej vznik musí ustrica dostať dráždivý podnet. Stačí ak sa do jej vnútra dostane pár zrniek piesku, alebo iná nečistota a ustrica začne tento predmet obaľovať perleťou. Od toho, ako dlho v nej nečistota zostane závisí veľkosť perly. Nie každá perla je guľatá. Nájdu sa oválne, hruškovité, v tvare kvapky, alebo sploštené či tzv. barokové perly ( vyznačujú sa nepravidelným často krát jedinečnými a zaujímavými tvarmi). Na perfektný perlový šperk sa musí skontrolovať niekoľko tisícok perál.

Perly rozdeľujeme v prvom rade podľa pôvodu ich vzniku.

Barokové perly
Barokové perly

Prírodné perly, zvlášť sladkovodné sú v dnešnej dobe už zriedkavosťou. Väčšinou ich nájdete v starých šperkoch. Morské prírodné perly pochádzajú najčastejšie z oblasti Perzského zálivu, bohužiaľ dnes je z nich už veľká väčšina vyzbieraná, ale ešte sa nájdu. Možno aj kde- tu na trhu natrafíte na prírodnú menšiu perlu, ale jej cena bude dosť vysoká. Hodnotu prírodnej morskej perle dvíha fakt, že je získavaná za dosť nebezpečných podmienok. Potápači sa ponárajú na morské dno, kde zbierajú ustrice. Nakoľko sú týmito hľadačmi periel domorodci, potápajú sa bez potrebného vybavenia a na morskom dne počas jedného nádychu dlho nevydržia. Takto sa potápajú celé hodiny len aby našli ustrice. Či už v nich bude perla závisí vo veľkej miere od šťastia.

 

Perlový náhrdelník
Perlový náhrdelník

Umelo  pestované perly sa pestujú v perlových farmách. Keď ustrica dosiahne určitú veľkosť je pomocou malého chirurgického zákroku do nej vpravená nečistota (korálka, alebo kúsok látky). Následne vo vode môžu začať obaľovať túto nečistotu perleťou. Nie všetky začnú vytvárať perlu a nie všetky perly sú kvalitné a vhodné do šperku. Kým sa urobí jeden cca 40 cm náhrdelník prezrie sa asi 10.000 perál.

Tieto farmy môžu byť sladkovodné, alebo morské. Ďalšie rozdelenie perál je podľa toho.

Morské perly sa pestujú v Japonsku a Číne. Japonské perly – Akoya sú najkvalitnejšie. Majú skoro dokonalo guľatý tvar a vyznačujú sa vysokým leskom. Japonci pred viac ako 100 rokmi urobil prvý krát pokus s ustricou a umelo pestovanou perlou. Nečistotu dali do perlorodky Akoya a práve po tomto druhu ustríc je pomenovaný tento druh perál. Zvýšený záujem o perly a ich nedostatok na trhu spôsobili, že tento druh začali pestovať aj v Číne. Čínske perly nie sú tak kvalitné ako japonské.

 

 

Perly Akoya sú biele, ružové alebo majú striebristý nádych. Podľa tohto sfarbenia môžu prechádzať procesom bielenia, alebo dofarbovania. Ich veľkosť je v rozmedzí 2 až 10mm (veľmi vzácne). Kým vznikne perla v ustrici Akoya trvá to niečo vyše roka. Pri ostatných druhoch ustríc je doba podstatne dlhšia – 2 až 6 rokov.

Ďalšími krajinami, ktoré produkujú perly sú Austrália, Indonézia a Filipíny. South Sea Pearl (ako sa volajú) sú najväčšími perlami zo všetkých ostatných. Dorastajú do veľkosti 9 – 20 mm a majú bielu, krémovú, alebo zlatistú farbu.

Tahitské perly
Tahitské perly

 

 

Na Tahiti a niektorých ostrovoch Francúzskej Polynézie sú perlové farmy na tzv. Tahitské perly. Ich veľkosť sa pohybuje v rozmedzí 8 – 25 mm. Dorastajú do väčších rozmerov. Ustrice, v ktorých perla vzniká sú väčšie ako ostatné. Známe sú aj pod názvom „čierne perly“ ale nájsť čisto čiernu perlu je vzácnosť. Odtiene týchto perál sú  sivé, modré, zelené a fialové. Sú cenené hlavne pre svoju farbu, ktorá sa u iných perál dá dosiahnuť len umelým prifarbovaním. Čierne perly sú na trhu považované za najcennejšie.

 

 

Sladkovodné perly – najviac sa pestujú v Číne, Japonsku a USA. Sú síce najrozšírenejšie, ale náročnosť na čistotu vody, ktorú treba pri ich pestovaní z nich urobila celkom cenný a hodnotný  tovar. Najčastejšie sú biele, ale môžu mať aj zlatistý, fialový alebo ružový nádych.

Cortézove perly sa vyznačujú svojou kovovou farbou s modrým, ružovým, zeleným, fialovým alebo zlatým odleskom. Pochádzajú z Mexika a ich kvalita je prísne kontrolovaná. Tie, ktoré nevyhovujú prísnym meradlám kvality sú znehodnotené. Takto sa zachováva nie len ich vysoká kvalita, ale aj výnimočnosť a cena na svetovom trhu. Za jeden rok sa ich vyprodukuje niekoľko tisíc kúskov (oproti ostatným perlám, ktorých produkcia sa pohybuje v tonách je to veľmi málo). Nájsť medzi nimi dosť perál na jeden náhrdelník sa považuje sa úspech.

Umelé alebo nepravé perly – existujú aj také. Tie nemajú o ustriciach ani tušenia. Najčastejšie sú to sklenené korálky natreté lakom, alebo farbou. Majú aj vysoký lesk, ale nemajú hĺbku lesku, ktorú vidieť na pravých perlách.

Kvalitné šperky z perál majú vysokú cenu, zvlášť keď sú z prírodných perál. Cartier vraj svoj obchod na 5. Avenue v New Yorku získal za dvojradovú perlovú reťaz z prírodných perál. Jeho cena bola v tom čase (r. 1917) 1 mil. dolárov.

dlzka-nahrdelnikaDĺžka perlových náhrdelníkov.

Existuje veľké množstvo perlových šperkov, Najčastejšie sú ale rôzne náhrdelníky a reťaze. Šperkársky slovník obsahuje výrazy na rôzne dĺžky týchto náhrdelníkov. Dĺžka väčšiny ostatných náhrdelníkov  a retiazok sa meria klasicky v centimetroch, pri perlových náhrdelníkoch to tak nie je. Pomenovanie ich dĺžky závisí od toho ako nízko visia, keď ich máte na krku.

Collar (golier) – 25 až 30cm, obopína úplne krk a vôbec nevisí.  Často sú tvorené niekoľkými radami perlových šnúr.

Choker (obojok) – 35 až 41 cm, visí maximálne po spodnú časť krku.

Princess (princezná) – 43 až 48 cm, siaha po kľúčnu kosť, prípadne tesne pod ňu.

Matinee (matiné)  – 50 až 60cm, siaha po prsia

Opera – 70 až 90cm. Mal by visieť pod úroveň hrudnej kosti.

Rope (lano) – najdlhšia reťaz perál by mala mať viac ako 90cm. Väčšinou sú to reťaze perál ktoré majú viac ako 1m.

 

 

 

Náhrdelníky môžu byť robené z približne rovnakých veľkostí perál, alebo perly môžu byť usporiadane od najmenšej po najväčšiu po stred a od stredu zas od najväčšej po najmenšiu.

Umelé verzus pravé.

Ako už bolo spomínané, existujú aj umelé perly. Rozoznať ich býva pre neskúseného človeka často problém. Pravé perly sa dofarbujú, umelé sa tiež farbia. Aj z obyčajnej sklenej, keramickej, alebo plastovej korálky sa môže pomocou farby stať navonok perfektná lesklá perla. Najlepší spôsob ako ich 100% rozoznať je prerezať ich, ale to Vám asi žiaden klenotník nedovolí. Takže ako ich rozoznať, aby ste nenaleteli.

  1. Náhrdelník z pravých perál, aj keď vyzerá na prvý pohľad dokonalo, nie je to tak. Pri bližšom skúmaní zistíte, že perly majú rôzne veľkosti, a že nie všetky majú dokonale guľatý tvar. Falošné perly sú jedna ako druhá.
  2. Farba pravých perál bude jemne rozdielna, je to prírodný materiál a nájsť rovnaké perly do náhrdelníka sa nikdy nepodarí (pokiaľ nie sú dofarbované – vtedy je ich farba rovnaká). Vtedy sa môžete spoľahnúť na lesk. Falošná perla sa bude rovnako lesknúť po celom svojom povrchu. Pravá nie. Drobné nedokonalosti svedčia o jej pravosti.
  3. Prezrite si poriadne tú časť perly, kde prechádza šnúrka, na ktorú je navlečená. Tam najlepšie zistíte či sa jedná o podvrh, alebo skutočnú perlu.

Ak ale nemáte možnosť, alebo Vám v tom bráni zhoršení zrak existuje ešte jeden perfektný spôsob ako rozoznať pravú a falošnú, či umelú perlu.

  1. Vezmite dve perly a obtierajte ich navzájom. Ak sa Vám bude zdať, ako keby boli posypané pieskom, ak budete cítiť jemný odpor tak sa jedná o pravé perly. Najlepšie sa tento test robí na zuboch, ak nadobudnete dojem, že perla je „kostrbatá“ je pravá. Ak ale bude perla hladká, ak bude kĺzať bez najmenšieho odporu máte dočinenie s umelými perlami.

Možno je len otázkou času kedy podvodníci prídu aj na to ako odstrániť tento nedostatok falošných perál, preto najistejší spôsob ako pri kúpe perál nenaletieť je certifikát pravosti.

16 radový perlový náhrdelník -Cartier
16 radový perlový náhrdelník -Cartier

 

Ako nakupovať perly:

Jeden náhrdelník Vás môže stáť od 35 do 35.000 dolárov. Rozmyslite si či chcete mať celý perlový náhrdelník, s jedným, dvoma a viac radmi, alebo náhrdelník s pár perlami. Rozmyslite si aký druh perál chcete. Zatiaľ čo prívesok z jednej perly Akoya Vás môže vyjsť na 100-200 dolárov, taký istý prívesok, s jednou perlou  South Sea Pearl Vás vyjde na niekoľko stoviek.

Rozmyslite si aj farbu. Klasická je biela, ale môžete si vybrať z veľkého množstva odtieňov. Nádych ružovej, fialovej alebo broskyňovej sa hodí k jarnému a letnému oblečeniu. Čierne perly nie sú v skutočnosti čierne …sú zelené, modré alebo sivé a dodajú nositeľke exotickejší vzhľad.

Perlový diadém - 212 prírodných perál
Perlový diadém – 212 prírodných perál

Kategórie perál.

Podobne ako diamanty, aj perly sa triedia podľa farieb, tvarov, veľkosti. Na rozdiel od diamantov, pre ktoré existuje jedna medzinárodná klasifikácia, pre perly sú zaužívané dve. Prvé triedenie je tzv. A systém. Najviac sa používa v USA a bol zavedený pre Akoya perly.

Hanadana –špeciálne označenie pre perly, ktoré prešli Pearl Science Laboratory testom. Perly z tejto kategórie sú takmer bezchybné,  bez viditeľných inklúzií s extrémne vysokým leskom a hrúbkou perlete 0,4mm až 0.8mm po celom obvode. Každá perla ktorá v tomto teste uspela má originálne osvedčenie.

Perla označená AAA je prakticky bezchybná, má veľmi vysoký lesk a minimálne 95% plochy je bez akejkoľvek vady. Hrúbka perlete je minimálne 0,4mm.

AA označenie majú perly  ktoré majú 75% povrchu bez chyby, stále majú vysoký lesk, aj keď nie taký ako trieda AAA

A trieda sú perly, ktoré majú nízky lesk, tenkú perleť (čo je dôsledkom skorého zberu) a na viac ako 75% povrchu sú chyby. Tieto perly sú vhodné len do šperkov (príveskov, náušníc, brošní) kde sa ich chyby skryjú pod zlatom, platinou alebo iným kovom. Šperky z týchto perál bývajú lacnejšie. Prípadne sa perleť z nich pomelie a ďalej sa využíva v kozmetickom priemysle.

Existuje aj trieda AAA+, AAAA – sú to perly krajšie od triedy AAA, ale to či do tejto kategórie patria si určuje klenotník sám. Čo môže jeden klenotník označiť ako triedu AAA, druhý ju môže označiť ako AA+.

Druhý systém je A-D systém, alebo Tahitský systém. Používa sa vo Francúzskej Polynézii a je určený pre tahitské perly.

A –perla najvyššej kvality s vysokým leskom. Drobné chyby nesmú byť na viac ako 10% povrchu.

B – vysoký, alebo stredný lesk, povrchové chyby nie sú na viac ako 30% povrchu.

C – stredný lesk, viditeľné chyby nie sú na viac ako 60% povrchu.

D – má veľa menších chýb, ale žiadne hlboké na viac ako 60% povrchu. Lesk je v tomto prípade irelevantný.  Aj tie najlesklejšie perly môžu byť klasifikované ako trieda D ak majú povrch poškodený v takomto rozsahu.

Trieda D sa v šperkárstve nepoužíva. Všetky tahitské perly musia mať perleť hrubú minimálne 0.8mm. Akákoľvek tahitská perla s menšou hrúbkou perlete sa nesmie predávať.

Čím je väčšia hrúbka perlete tým je jej životnosť dlhšia. Vydrží jej lesk. Pri nákupe perál majte na pamäti aj toto.

Perly a diamanty -Cartier
Perly a diamanty -Cartier

Ako sa starať o perly.

Perla je organický drahokam, preto si vyžaduje osobitnú starostlivosť. Perly by mali byť poslednou vecou, ktorú na seba oblečiete a prvou, ktorú dáte dole keď sa vrátite domou.

Nikdy, nikdy ich nečistite chemikáliami…všetko čo obsahuje chlór, ocot, bielidlo alebo čpavok Vaše perly znehodnotí. Nečistite ich drôtenkami ani kefkami, ani ich nečistite parou. Nepoužívajte žiadne prášky…ani tie čo bežne používate v kuchyni, alebo na pranie.

Nenechávajte perly v blízkosti tepla (krb, krbová vložka, radiátor), neukladajte ich do plastového vrecka ani ich dlho nenechávajte vo veľmi suchom mieste (napr. bezpečnostné schránky). Perly potrebujú trochu vlhkosti.

Odkladajte ich vždy zabalené do mäkkej handričky, nesmú prísť do styku s ničím tvrdým, aby sa nepoškriabali….v šperkovnici máte isto dosť šperkov, ktoré by mohli práve perly zničiť. Dajte si pozor aby ste na ne nenaniesli parfum, lak na vlasy alebo inú kozmetiku…neprospieva im to. Tak isto im škodí pot…tá soľ, ktorú pot obsahuje. Preto s nimi nikdy necvičte. Utierajte ich handričkou namočenou vo vode. Ak sa Vám predsa len nejako zašpinia namočte ich do vlažnej vody s trochou jemného prírodného mydla (nie saponát), dobre opláchnite a nechajte uschnúť v bavlnenej handričke. Perlám voda neškodí, vyrástli v nej.

A nezabúdajte… noste svoje perly, neradi sú odložené. Nosením, stykom s Vašou pokožkou sa zlepší ich lesk a žiara.

Zaujímavosti zo sveta perál.

la-peregrina
La Peregrina

 

 

La Peregrína“ – kedysi známa ako perla Filipa II. Táto prírodná perla má dokonalý tvar hrušky a biele sfarbenie. Našiel ju otrok v 16 storočí a svojho času bola najslávnejšou perlou sveta.50,56 karátovú perlu kúpil v r. 1969 Richard Burton za 37.000 dolárov. Náhrdelník s touto perlou sa tak dostal do rúk E. Taylor, ale 20 minút na to sa táto perla stratila (na chvíľu). Hral sa s ňou jeden z jej psov. Ale aj napriek tomu zostáva tento klenot najdrahším perlovým šperkom na svete. Jeho hodnota v r. 2011 na aukcii Christie v New Yorku spolu s diamantmi a rubínmi v ňom, dosiahla sumu 11,8 mil. dolárov.

 

Náhrdelník Baroda
Náhrdelník Baroda

 

7,1 mil. dolárov stál náhrdelník Baroda. Je spravený zo 4-tého, 5-teho, 6-teho a 7-meho radu z pôvodného 7 radového náhrdelníka, ktorý patril Maharadžovi z Indie. Bol známy pod menom „Saath lahda“. 68 perál, z ktorých je nový náhrdelník má nadštandartnú veľkosť – 10-16 mm priemer.

 

Diamantovo-perlový náramok z dielne Cartier (r. 1920) bol v r.2012 vydražený na aukcii Sotheby za 3,5 mil. dolárov.

Najdrahšia brošňa so sivou perlou – Wrightsman Pearl,sa predala v r. 2012 v Sotheby v New Yorku za cenu 1,9 mil. dolárov.

cowdray-perly
Cowdray Pearl – 5,3 mil. dolárov

 

Sivé perly sú trendom posledných aukcií. Ďalší šperk z týchto tahitských sivých perál, ktorý láme rekordy je Cowdray Pearl. Predpokladaná hodnota tohto šperku v r. 2012 bola 280 -350 tisíc dolárov. Následne prekonali všetky očakávania a tento náhrdelník sa v Londýne predal za 3,5 mil. dolárov. Bola to výborná investícia, tieto perly sa objavili pred pár dňami na aukcii Sotheby v Hong Kongu znova. Teraz sa predali za 5, 3 mil. dolárov.

 

 

 

Najväčšia perla na svete - Lao-c
Najväčšia perla na svete – Lao-c

Donedávna najväčšia prírodná perla na svete sa volá Lao-c, tiež známa ako perla Alaha. Našiel ju v r. 1930 filipínsky rybár. Tento exponát má 24cm v priemere a váži viac ako 6kg. Má zvláštny tvar a takmer žiadny lesk. Z obrích mušlí, ktoré sa v oblasti Filipín vyskytujú takéto perly môžu vzniknúť. Práve preto, že nemá žiadny lesk a chýba jej perleť  Gemological institute of America (GIA) označuje tento útvar ako non-nacreous pearl (neperleťová perla). Viaže sa k nej zaujímavá história, či je to fakt, alebo fikcia sa asi nikdy nedozviem. Potápač, ktorý sa živil hľadaním perál sa stal obeťou obrovskej mušle. Utopil sa. Ako sa ho snažili ostatní potápači zachrániť museli otvoriť mušľu a našli v nej tento poklad. Keď sa po rokoch objavila perla na verejnosti objavil sa Pán Lee. Prerozprával svoj príbeh…čínsku legendu o perle. Pred viac ako 2500 rokmi, sám Lao-c prikázal z nefritu vytvoriť amulet s podobizňami Budhu, Konfúcia a samého seba. Tento amulet prikázal dať do mušle. Takto sa snažil dokázať, že ak môžu traja mudrcovia s rozdielnymi názormi koexistovať spolu v mušle v mieri, môže tak existovať celý svet. Svojim stúpencom prikázal strážiť amulet v mušli 4 roky a potom majú začať šíriť toto posolstvo do celého sveta. Miesto toho stúpenci Lao-c po 4-roch rokoch len preniesli perlu do väčšej mušle, potom do väčšej a ešte väčšej. Vždy keď perla narástla tak ju preniesli do väčšej mušle. V r. 1750 bola mušľa odvezená z Číny. V tom roku tam vypukla vojna a mušľu bolo treba ochrániť. Loď na ktorej sa mušľa nachádzala sa v búrke stratila. Bolo to vraj niekde pri Filipínach. Tú mušľu potom našiel v r. 1934 filipínsky potápač. Pán Lee bol ochotný za perlu dať 3,5. mil. dolárov ale neuspel.

Rimania verili, že nosia šťastie, Číňania veria v ich liečivú silu a v Mongolsku je perla považovaná za afrodiziakum … za čo ich považujete Vy je na Vás, ale verte, že Vám dodajú kus čara, pôvabu a exotiky.

 

Aktuálne najväčšia perla 

Filipínsky rybár našiel túto perlu úplnou náhodou, keď mu ju kotva zachytila pri rybačke. Jej nálezisko bo ostrov Palawan, ktorý je rodiskom mnohých slávnych perál ( napr Alahova perla). Rybár ju našiel v roku 2006 uložil ju pod posteľ a potom na nej dlhú dobu spal. Až po desiatich rokoch s ňou vyplával na povrch aby uzrela svetlo sveta.

Jej hodnota sa odhaduje na 89 miliónov eur.

Perla z Puerto Princesa

najvacsia-perla-sveta

Perla z Puerto Princesa Zdroj: Reprofoto Youtube

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Taštička Shana London

Prsteň Grima

Prsteň Ruth Tomlinson

Recent Comments

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close