» » Tiffany – svet objavov a dobrodružstva

Tiffany – svet objavov a dobrodružstva

posted in: Články, Šperky 0

 

Svet prírody a objavov, odvahy a dobrodružstva. Taká bola a taká je Tiffany&Co.

Tiffany Yellow diamond
Tiffany Yellow diamond

 

Firma Tiffany&Co. bola založená v New Yorku v roku 1837. S touto značkou sa predávajú šperky, hodinky, krištáľ, porcelán, voňavky, výrobky z kože,… na zozname ich výrobkov je toho naozaj veľa.

Tiffany -Perlový náhrdelník pre Mary Todd Lincoln
Tiffany -Perlový náhrdelník pre Mary Todd Lincoln

 

 

 

Charles Lewis Tiffany a John B. Young otvorili papiernictvo a galantériu. Prvý názov tohto podniku bol „Tiffany, Young and Ellis“. Šperkmi sa táto firma začala zaoberať neskôr. V roku 1853 Charles Tiffany prevzal kontrolu nad spoločnosťou, skrátil názov na Tiffany&Company a zameral sa hlavne na výrobu šperkov. Jeho neutíchajúca záľuba v šperkoch a diamantoch sa mohla naplno prejaviť. Firma sa odchýlila od európskeho módneho trendu, od slávnostných bohatých vzorov viktoriánskej éry, ktorá v tom čase ovládala starý kontinent. Nechali sa inšpirovať prirodzeným svetom, jednoduchosťou a harmóniou.

 

 

 

 

Blue book Tiffany

v r. 1845 vydali svoj prvý zásielkový katalóg „Modrá kniha“. Bol to jednoduchý ale účinný marketingový ťah. Spoločnosť sa dostala do povedomia širokej verejnosti. V jeho vydávaní pokračujú doteraz. Zo začiatku v ňom bolo všetko, čo Tiffany&Co.  vyrábala, teraz v ňom nájdete tie najvzácnejšie a najkrajšie šperky sveta.

Ako prvá americká firma začala používať mincové striebro (925/1000). Nastavila tak štandardy čistoty pri používaní striebra v klenotníctve.

V roku 1867 sa spoločnosti Tiffany dostalo prvého medzinárodného uznania na svetovej výstave v Paríži.

Tiffany Yellow Diamond
Tiffany Yellow Diamond

Prvý veľký diamant sa dostal do rúk Charlesa L. Tiffanyho v r. 1878 za 18.000 dolárov. Žltý diamant  vážil v surovom stave 287,42 karátov. Pod vedením gemologistu Dr. Georga F. Kunza bol tento surový diamant opracovaný na 128,54 karátový Tiffany Yellow  Diamond. Jeho váha sa znížila o viac ako polovicu, ale vďaka tomu má tento diamant nádhernú, kanárikovo žltú farbu, presne o to Dr. Georgovi Kunzovi išlo. Jeho rozmery sú vraj 28,25x27x2,2 mm.

Diamant bol vsadený do 4 šperkov. Z toho dva navrhol J. Schlumberger – brošňa s vtákom a náhrdelník pre A. Hepburn v r. 1961 pri fotení propagačných materiálov na film „Raňajky u Tiffanyho“. Bola to vlastne druhá žena, ktorá mohla tento klenot mať na sebe. Prvou bola M. Whitehouse, ktorá mala tento diamant vsadený v náhrdelníku s bielymi diamantmi v r. 1957 na plese Tiffany v Newporte, Rhone Island.

Nedávno bol použitý v šperku znova. V roku 2012, pri 175 výročí vzniku spoločnosti bol Tiffany Yelow Diamond vsadený do náhrdelníku k bielym diamantom. Takto cestoval po gala slávnostiach v Európe, Ázii a Spojených štátoch, aby sa vrátil späť na svoje čestné miesto v prízemí obchodu Tiffany na 5.Avenue v New Yorku. Tento diamant nikdy neopustil spoločnosť. Aj keď bol v minulosti na predaj (vyvolávacia cena bola 5. mil. dolárov) nenašiel sa naň kupec.

Kunzite

Ružový kunzit
Ružový kunzit

 

 

 

Ružový kameň Kunzite dostal meno po svojom objaviteľovi a gemológovi Tiffany&Co  Georgovi F. Kunzovi. Kameň, ktorý objavil v afgánsko-pakistánskej horskej oblasti ma 25,29 karátov. Objavil ho počas svojej cesty po svete, na ktorú ho vyslala spoločnosť Tiffany. Pre svoju ružovú farbu bol spájaný s jemným ženským šarmom a stal sa symbolom lásky a manželstva.

 

 

 

 

 

176 karátový morganit s diamantmi
176 karátový morganit s diamantmi

 

Morganite.

Morganit je tiež známy pod názvom „ružový beryl“. Aj za objavom tohto drahokamu sú gemológovia spoločnosti Tiffany. Našli ho na pobreží Madagaskaru v r. 1911. Na počesť 175 výročia vzniku spoločnosti vytvorili náhrdelník zo 175 karátového morganitu a diamantov. Je to jeden z najväčších exemplárov na svete s prekrásnym broskyňovo-ružovým odtieňom. Pomenovaný bol po priateľovi L. Tiffanyho , finančníkovi J.P. Morganovi.

 

 

Nový dizajn zásnubných diamantových prsteňov, ktorý Ch. Tiffany navrhol sa stal symbolom lásky. Vyzdvihol diamant nad úroveň prsteňa a dovolil tak drahokamu dokonale vyniknúť. Výsledkom bol prsteň, ktorého kráse sa nič nevyrovnalo.

Značnú časť francúzskych korunovačných klenotov kúpil Tiffany v r. 1887. Kúpil 1/3 z predávaných položiek – 24 kusov šperkov, vrátane diamantového náhrdelníka patriaceho cisárovnej Eugénii.

V roku 1902, po smrti Charlesa Tiffanyho vedenie spoločnosti preberá jeho syn Louis Comfort Tiffany.

Spoločnosť Tiffany bola vždy lídrom v oblasti skúmania nových materiálov, nastavila štandard čistoty striebra a v roku 1926 to isté urobila aj s platinou (95%)

Stopy Tiffany&Co v histórii USA.

Obradné meče počas občianskej vojny, medaile, poháre šampiónov,… ani netušíte čo  všetko pochádza z tejto dielne. To, že táto firma mala v dejinách Ameriky pár dôležitých momentov vám dosvedčí aj pár faktov. Štátny znak na dolárovej bankovke pochádza od návrhárov Tiffany (rok 1880). Porcelán do Bieleho domu dodávala firma Tiffany a Tiffany do tretice – návrhári tejto spoločnosti navrhli aj US Navy Medal of Honor , ktorá sa od roku 1917 do roku 1942 používala v ministerstve námorníctva a dostávala sa za nebojové zásluhy. Možno ju poznáte pod názvom Tiffany Cross.

Trofeje Tiffany
Trofeje Tiffany

 

Nie len v politike, ale aj v športe nájdete kúsky od Tiffany – trofeje. V roku 1860 – dostihová trofej, 1888 – trofej pre majstrovstvá v basebolle,  rok 1909 –  dvojmetrová trofej pre preteky Indianapolis 500, už viac ako 20 rokov vytvárajú trofeje pre US Open Tenis, NASCAR Sprint Cup je tiež od Tiffanyho a jeden z nasledovanejších športov v USA Super Bowl si bez trofeje od Tiffanyho (ktorá od r. 1967 nezmenila dizajn)  jeho fanúšikovia ani nevedia predstaviť. Taktiež vyrába aj prstene pre hráčov víťazného družstva. Toto sú tie najslávnejšie trofeje, ktoré táto spoločnosť vyrobila, ale je ich oveľa, oveľa viac.

zlaty-dalekohlad-tiffany
Zlatý ďalekohľad

 

O nevšedné, kuriózne zákazky nemala ani táto dielňa núdzu – strieborný malý kočiar aj s koňmi pre riaditeľa cirkusu, zlatý ďalekohľad do divadla, alebo zlatý nočník pre diamantového magnáta J. Bradyho, ktorý ho daroval milovanej herečke Lillian Russel.

 

 

 

 

Tiffany Blue Box

Tiffany -modrá krabička
Tiffany -modrá krabička

 

Jedna zo zvláštností tejto spoločnosti je jej modrá krabička. Pri jej zrode bol Charles Lewis Tiffany,  Chcel, aby zákazníci dostali túto krabičku len pri nákupe jeho šperkov. Ako sa písalo v New York Sun v r. 1906 „Tiffany má na sklade jednu vec, ktorú si u neho nekúpite za žiadne peniaze, môžete ju len dostať“… k tovaru, ktorý si kúpite. Takto sa Tiffany jasne oddelil od ostatných klenotníctiev a už len pri pohľade na obal, vedel človek, že dar v nej schovaný bude úchvatný a nádherný. Tiffany Blue Box sa stala symbolom spoločnosti. V rámci politiky firmy je aj táto krabička šetrná k životnému prostrediu a je vyrábaná z recyklovaného papiera.

. „Už sa viackrát stalo, že niekto kúpil šperk a dal ho do krabice Tiffany s cieľom zvýšiť tak jeho hodnotu“ Bernd H. Schmitt ( profesor medzinárodného obchodu). Tiffany Blue Box má ochrannú známku. Je duševným vlastníctvom tejto spoločnosti. Farba má číslo 1873 na grafe PMC (Pantone Matching System) a nie je komerčne dostupná. Neraz sa tieto krabičky nájdu na predaj (Etsy a Ebay) ale v ponuke sú len do doby, kým na to neprídu právnici od Tiffany. Takže, modrá (skôr tyrkysová) krabička previazaná bielou stuhou na vrchu s názvom Tiffany&Co. je zárukou dokonalých šperkov, elegancie, exkluzivity a bezchybného spracovania.

Dizajnéri.

Lampa-Tiffany-jej-cena-bola-v-r.-1905-cca-400-dolárov.-Predala-sa-na-aukcii-Sotheby-za-viac-ako-milion-dolárov.jpg
Lampa-Tiffany. Pôvodná cena lampy v r. 1905 bola 400 dolárov. Nedávno sa na aukcii Sothebys predala za viac ako milión dolárov

 

 

Na neutíchajúcej sláve Tiffany majú veľkú zásluhu návrhári. Syn zakladateľa Louis Comfort Tiffany

„Krása je to, čím nás príroda štedro obdarila, ako najvzácnejším darom“

sa dostal na výslnie vďaka svojej fantázii a vitráži. Aj keď táto technika bola známa už dávno, Louis Tiffany ju obnovil a preslávil. Lampy a okná s mozaikovou výplňou z farebného skla, spájaného cínom dobili svet. Nemocnice, kostoly, banky, múzeá,…všade sa okná rozžiarili touto mozaikou. Bol tiež svetovým lídrom hnutia Art Nouveau. Šperky z jeho návrhov Vás vtiahnu do magického svete krásy, brošne v tvare motýľov a vážok (veľmi obľúbené na začiatku storočia), diamanty, opály, zafíry rôznych veľkostí a tvarov Vám pripomenú zurčiaci potok. Vzory od starovekého Egypta až po Indiu nájdete v šperkoch tohto nadaného a odvážneho dizajnéra.

 

 

 

 

 

Morské príšerky
Morské príšerky

Jean Schlumberger

„Pozorujem prírodu a nachádzam energiu“

-bol najuznávanejším návrhárom šperkov svojej doby. Pre spoločnosť Tiffany&Co. pracoval od r. 1956. Transformoval divy prírody do fascinujúcej krásy. Ako v minulosti, tak aj v dnešnej dobe sa jeho fantastické šperky tešia veľkej obľube. Jeho 16-kamenné prstene sa stali najpopulárnejšími prsteňmi v histórii Tiffany. Diamanty, rubíny, zafíry v 18 karátovom zlate s platinou si podmanili nespočetné množstvo ľudí.  Morské zvieratá, ktoré s obľubou zobrazoval sú cenným artiklom doteraz. Brošňa v tvare ryby, z 18 karátového zlata, s ružovými zafírmi, zelenými turmalínmi a smaltovanou vetvičkou pripomínajúca koral sa v r. 2012 predala v aukcii Sotheby za 17..500 dolárov. Schlumbergerove smaltované náramky zbožňovali ženy po celom svete. Vládol návrhárom šperkov 3 desaťročia.

Stars and Moon
Stars and Moon

 

 

Nik iný nemohol zachytiť hviezdy, mesiac, mliečnu dráhu lepšie ako on. Náhrdelník Stars and Moon s centrálnym 5,29 karátovým diamantom a ďalšími 586-timi diamantmi – trblietavými a jasnými ako polnočná obloha. Trvalo viac ako rok kým tento famózny klenot uzrel svetlo sveta.

 

 

 

 

E.Peratti -Bone cut -manžety
E.Peratti -Bone cut -manžety
E.Peretti -Diamond be the Yard
E.Peretti -Diamond be the Yard

Elsa Peretti

„Štýl je, byť jednoduchý“

. Pre spoločnosť Tiffany navrhovala šperky od r. 1974. Mala skúmavú povahu, prezieravosť vedca a vízie sochára. Zmyselné tvary jej šperkov spôsobili menšiu revolúciu v šperkárstve. Kolekcia zlatých, strieborných a lakovaných náramkov s názvom „Doughnut“ (šiška) sú stelesnením jednoduchosti a čistých kriviek. Bone cuff – náramky (manžety) , kus drahého kovu, ktorý zmyselne obopne zápästie a dodá každej žene punc zmyselnosti. A možno práve preto sú najvyhľadávanejšími kúskami od tejto návrhárky. Nie len náramky pochádzajú z návrhov E.Peretti, kolekcia Diamonds be theYard všetkých presvedčí o jej kreatívnom zmýšľaní. Demystifikovala formality spojené s diamantmi a všetkých touto kolekciou presvedčila, že sa dajú nosiť každý deň v roku.

Open Heart - zlato, platina
Open Heart – zlato, platina
Mesh - sieťovina z 18 karátového zlata
Mesh – sieťovina z 18 karátového zlata

Medzi jej najznámejšie vzory patrí „Open Heart“ – otvorené srdce. Elsa Peretti bola pri tejto sérii šperkov inšpirovaná sochárom Henrym Moorom a jeho abstraktnými postavami s otvoreným priestorom. Kolekcia Mesh bola niečím novým. Sieťovina zo zlata, v rôznych veľkostiach a šírkach. Náramky, náhrdelníky a náušnice z tejto série splývali s telom ako látka. Inšpiráciou tejto kolekcie bolo poobedňajšie slnko v Indii.

Peretti nie je len dizajnérkou šperkov. Navrhla aj obyčajné, bežne používané produkty, ktoré bežne používate v domácnosti. Lyžičky, vidličky a nože v zaujímavom dizajne, minimalistické misky, soľničky, … ktoré v sebe nesú hlavnú myšlienku –„ krása a nástroj by mali byť vždy jeden celok“.

Paloma Picasso

„Moje šperky sú o radosti života a nadčasovej kráse“

. Dcéra slávneho umelca talent zdedila do vienka. Tak ako všetci dizajnéri tejto firmy, aj ona čerpala inšpiráciu z prírody. Jej kúsky nedokážete ignorovať, európska sofistikovanosť s exotickým nádychom, žiarivé farby a originálny štýl vás o tom presvedčia. Prvá kolekcia pre Tiffany&Co. mala názov „Paloma Graffiti“. Ako samotný názov napovedá, grafity boli inšpiráciou pre vznik tejto série šperkov (konkrétne grafity v New Yorku). Spoločnosť Tiffany bola touto kolekciou nadšená a verejnosť si ju hneď obľúbila. Graffity do tej doby videli všetci na stenách, vo väčšej miere boli brané ako čarbanice, niečo nevkusné, ale Paloma z toho dokázala urobiť nádherné šperky, odvážny dizajn a brilantné farebné kontrasty boli odsúdené k úspechu. Ďalšie série šperkov nenechali na seba dlho čakať. „Paloma Venezia“ – impulzom pre stvorenie týchto okúzľujúcich šperkov boli lampáše v Benátkach, svetlo, ktoré okolo nich žiarilo, ich odlesk na vodnej hladine. Slovo Paloma má v španielčine význam „holubica“. Bol by hriech nezobraziť symbol mieru v šperku. Takto sa zrodila kolekcia „Paloma Dove“. Nie len holubica je symbolom mieru, ale aj olivová ratolesť. List z olivy sa stal základom ďalšej série šperkov od tejto inovatívnej návrhárky. „Olive Leaf“ je pôvabná kolekcia prepracovaná do najmenších detailov. Náušnice, prívesky, náramky zo zlatého či strieborného lístia z olivovníka (s perlami, ametystami, citrínmi aj topásmi), Vás unesú do tých najkrajších záhrad – oáz pokoja a mieru.

P.Picasso -Graffiti
P.Picasso -Graffiti
P.Piccaso -Venezia
P.Piccaso -Venezia
P.Piccaso -Olive Leaf
P.Piccaso -Olive Leaf

 

 

 

 

 

 

 

 

Tiffany -T
Tiffany -T

Ďalšími zaujímavými kolekciami z dielne Tiffany&Co. sú „Tiffany T“ – tvar písmena T, zjednodušený, rozšírený, a ohnutý tak, aby bol šperk dokonalým.  „Tiffany Key“ – ak Vám chýba v Tiffanyho šperkoch dobrodružstvo, táto kolekcia bude určená pre Vás. Ku kľúču patrí aj zámka. Sadu šperkov s názvom „Tiffany Lock“ predstavila spoločnosť verejnosti v r. 2011. Impulz, na výrobu týchto šperkov dostali z vlastných archívov.

 

Tiffany -Atlas
Tiffany -Atlas

 

Tiffany -Rubedo - T&Co1837
Tiffany -Rubedo – T&Co1837

Kolekcia „Atlas“ bude známa asi každému z Vás. Rímske číslice nájdete v každom jednom kúsku tejto zbierky. K 175. Výročiu vzniku spoločnosti bola vydaná limitovaná edícia šperkov s názvom „Tiffany 1837“. Zaujímavá bola kovom, z ktorého bola vyrobená- RUBEDO. Pôvod tohto slova je v latinčine, kde znamená červená, červenanie sa.  A také sú aj šperky z tejto kolekcie – ružové kúsky, ktoré budú na Vás žiariť ako zapadajúce slnko. (RUBEDO – zliatina zlata, striebra a medi).

 

 

 

 

 

Nadácia Tiffany&Co.

V roku 2000 založila spoločnosť Tiffany&Co nadáciu. Podporuje neziskové organizácie a občianske inštitúcie v každom meste, kde má obchod (po svete je otvorených viac ako 300 predajní Tiffany) zamerané na starostlivosť o prírodné zdroje. Táto nadácia aj udeľuje granty neziskovým organizáciám zameraným na zodpovednú ťažbu nerastov, drahých kovov, koralov a taktiež za zachovanie mestských parkov.

Michael J. Kowalski
Michael J. Kowalski

Počas celej histórie tejto firmy, čerpali návrhári inšpiráciu z prirodzeného sveta, z prírody, z prírody pochádzajú aj drahé kovy a kamene, ktoré táto spoločnosť potrebuje. Tiffany bola medzi prvými podporovateľmi získavania týchto zdrojov spôsobom šetrným k životnému prostrediu. „Naša pozícia lídra na trhu s luxusným klenotníctvom nám dáva príležitosť a povinnosť robiť naše podnikanie spôsobom, ktorý je v súlade s našim základným presvedčením ochrany životného prostredia, dodržiavanie ľudských práv a podporou komunít“ Michael J. Kowalsky (generálny riaditeľ spoločnosti)

Viac ako 20 rokov Tiffany&Co. je bojovníkom za sociálne a k životnému prostrediu zodpovednejšie obchodné praktiky. „Nabádame banícky a šperkársky priemysel k zdôrazneniu ochrany environmentálnych a ľudských práv, takže naši spotrebitelia si môžu byť istí, že ich šperky sú etické.“ generálny riaditeľ spoločnosti Michael J. Kowalsky.

Exkluzívne, elegantné, energické, estetické  a etické – presne také sú šperky z dielne Tiffany&Co.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *