piatok, 22 októbra, 2021
Home Články Mauboussin utrpela pády, ale vždy sa dokázala postaviť na nohy a uspieť

Mauboussin utrpela pády, ale vždy sa dokázala postaviť na nohy a uspieť

Cesta Maoboussin

V roku 1827 sa pán Rocher rozhodol, že si založí klenotnícku dielňu v Paríži. Bolo to nepokojné obdobie, a pár ďalších rokov bolo dosť búrlivých: nepokoje, revolúcie epidémia cholery – o pokojnom a kľudnom zázemí sa nedalo hovoriť. Ale Rochelovi odvaha, smelosť a predvídavosť nechýbali a odhodlal sa podnikať aj v týchto časoch. Aj napriek týmto „problémom“ bol Paríž stále mestom umelcov, a umeniu sa v ňom darilo. Spisovatelia, maliari, sochári a aj klenotníci sa zoskupovali v Paríži. Rochel a  jeho nástupca Jean-Baptiste Noury čelili mnohým výzvam a podarilo sa im toto obdobie zvládnuť.

Zlaté šperky v tej dobe boli znakom spoločenského postavenia a prestíže, o zákazníkov núdza nebola.

Francúzsko ako jedna zo svetových veľmocí, usporadúvalo viac svetových výstav. Na jednej z nich, v roku 1878,sa Rochel a J. B. Noury dočkali úspechu a získali dlho očakávanú medailu. V tom čase prestávali byť diamanty veľkou vzácnosťou, a to vďaka novoobjavenej bani na diamanty Kimberley v Južnej Afrike. K J. B. Nourymu do spoločnosti nastúpil jeho synovec George Muaboussin a v roku 1898 prevzal kontrolu nad spoločnosťou. Zdalo sa, že nastali pre spoločnosť lepšie časy. Stredná trieda bohatla a mohla si dovoliť kúpiť zlaté šperky, ale zároveň rástla aj konkurencia .Mellerio, Vever, Cartier, Boucheron a mnoho ďalších šperkárskych spoločností dýchali Mauboussinovi na krk.

Po prvej svetovej vojne, v roku 1923 Georges Mauboussin presťahoval svoj podnik na Rue de Chioseul.  Všetko, dielňa a aj predajňa boli pod jednou strechou. Dizajnéri, návrhári, brusiči diamantov pracovali nad predajňou a samotná predajňa bola umiestnená na poschodí. Bolo to vlastne na žiadosť zákazníkov, ktorí takto ocenili súkromie pri svojich nákupoch šperkov.

Medzivojnové roky boli pre Paríž výnimočné. Do mesta prichádzali cudzinci, ruské kniežatá, indický maharadžovia, boháči z Ameriky,… Paríž sa stal centrom umenia a módy. Ku klenotníkom sa dostali nové drahokamy a materiály, nové šperky z ich dielní dýchali exotikou.  Ani Mauboussin neodolal tomuto trendu. Začal vyrábať šperky z nefritu z ďalekého východu, perleť, perly, koraly a lapis lazuli zo Stredného východu a nechýbali u neho ani vyrezávané drahé kamene z Indie.

Štýl šperkov Art Deco bol pre spoločnosť Maoboussin veľmi úspešným. V roku 1924 získal hlavnú cenu na francúzskej výstave v New Yorku a v roku 1925 zlatú medailu na výstave dekoratívneho umenia v Paríži. V rokoch 1929 a 1931 získal ďalšie ocenenia za svoju tvorivosť. Ako vidieť, kombinácia materiálov, výrazné farby, ostré kontrasty a štylizovaný motív z rúk G. Mauboussiona  sa dočkali svetového uznania a ocenenia.

Mauboussin
Porter Rhodes

V roku 1928 otvorila spoločnosť svoje predajne v New Yorku, Londýne, Rio de Janeiro a Buenos Aires pod vedením Georgesovho syna Pierra Mauboussaniho. V tom období bolo dosť nezvyčajné pre klenotníkov ponúkať svoj tovar v Južnej Amerike, Maubousin bola medzi prvými firmami, ktoré sa otvorili aj v tejto časti sveta. Pierre mal všestranné nadanie. Bol expertom hlavne na aerodynamiku. Navrhol automobilovú karosériu a aj tvar lietadla. Kubizmus mu bol preto veľmi blízky. Diamanty, drahé kamene , zlato, platina v geometrických tvaroch sa stali svetom elegancie a luxusu. Obchodu v USA sa veľmi nedarilo. Pár dní po jeho otvorení sa rozpadol akciový trh a nastala hospodárska kríza. Drastické zníženie tržieb zničilo veľa spoločností. Firma Mauboussin  nemohla svoj kapitál vyviesť z USA a aby prežil, spojili svoje sily so spoločnosťou Trabert&Hoeffer.

V roku 1930 prichádza do spoločnosti ďalší synovec J.B. Nouryho. Marcel Goulet. Hospodárska kríza v tom období prinútila viacerých klenotníkov zavrieť svoje pobočky v zahraničí. Takto sa do spoločnosti dostal Jean Goulet – syn majiteľa spoločnosti. Oplatilo sa. Počas jeho pobytu v Indii sa spriatelil s maharadžom Indore. Toto kamarátstvo fúklo do plachiet firmy Mauboussiny nový vietor.

Indora Pears

 

V roku 1933 poveril maharadža Indore spoločnosť Mauboussin zhotovením šperkov na ceremoniálnu udalosť za použitia najkrajších drahokamov z vlastnej zbierky – vrátane dvoch nádherných veľkých diamantov „Indora Pears“ ( 46,95 a 46,70 karátov) a „Porter Rhodos“ (54,04 karátov).

Indora Pears – diamanty hruškového tvaru. V roku 1946 ich kúpil H. Winston, ktorý znížil ich hmotnosť na 46,39 a 44,14 karátov, aby vynikol ich lesk a následne tieto diamanty predal.

Porter Rhodes – diamant, ktorý mal v surovom stave hmotnosť 153,5 karátov. Našiel sa v bani Kimberley v roku 1880. Mal viacerých majiteľov, niektorí ho prebrúsili, niektorí ho mali v úschove dlhé roky. Nakoniec sa s váhou 56,6 karátov dostal do rúk L. Graffa, ktorý ho ešte zbrúsil na 54,04 karátov a vsadil tento diamant do prsteňa.

 

 

 

Mauboussin v USA

Trabert&Hoeffer Mauboussin

„Reflection: Your Personality in a Jewel“ – zlatý náramok so smaragdami

Spoločnosť Mauboussin vyrábala šperky pre viaceré vládnuce rodiny na Strednom východe. Nie len na východe bola táto spoločnosť známa. Na západe sa o rozšírenie jej mena postaralo spojenie firmy Mauboussin so spoločnosťou Trabert&Hoeffer. Vznikla tak nová spoločnosť s názvom Traber&Hoeffer—Mauboussin, ktorá otvorila svoj obchod v New Yorku a postupne sa rozrástla do celých Spojených štátov. M. Dietrich, P. Godard, A. Hepburn,…a ďalšie známe osobnosti si obľúbili šperky s nádychom francúzskej kreativity. Ich prvé kolekcia s názvom „Reflection: Your Personality in a Jewel“ zaznamenala okamžitý úspech. Novovzniknutá spoločnosť začala zlaté šperky odlievať a až potom ich ručne dotvárali, vynechali rytie a znížili tak spotrebu zlata na výrobu šperku. Drahokamy nahradili polodrahokamami (ametyst, citrín a akvamarín) a takto si mohli dovoliť ísť s cenou dole. Vďaka cenovej dostupnosti si ich produkty mohla kúpiť väčšia časť obyvateľov. Táto kolekcia je stelesnením marketingovej a propagačnej kampane a v tejto spoločnosti sa stala symbolom geniality.

Spojenie týchto spoločností vydržalo do roku 1950. Pomohlo prekonať firme hospodársku krízu, udržať sa na trhu a osloviť nových zákazníkov.

V roku 1939 sa spoločnosť Mauboussin zúčastnila na Svetovej výstave v New Yorku s diamantovými šperkmi, ktoré sa dali nosiť na viac spôsobov (napr. náramok, ktorý sa dal rozdeliť na dve časti a mohol sa nosiť ako brošňa alebo prívesok). Tento druh šperkov sa tešil čoraz väčšej a väčšej obľube.

V roku 1946 sa obchod Mauboussin presťahoval na Place Verdome, kde v tom čase už bolo viacero známych a úspešných spoločností. Predajňa bola umiestnená na prízemí aby mohli ľudia cez okná nazrieť dnu.

V roku 1955 začala spoločnosť s hromadnou výrobou šperkov. Šperk s puncom Mauboussin sa stával v tom čase bežným javom.

Mauboussin – Rene Lacaze, zlaté náušnice

Pred rokom 1960 sa znovu vrátili k tvorbe klenotov, v ktorých sa kládol dôraz na detailnú výzdobu, použitie diamantov a iných drahokamov. Bol to návrat luxusu, doplnení dávkou neviazanosti a kreativity.

Spoločnosť zmenila meno v roku 1962. Pierre Mauboussiny nemal žiadnych potomkov a do čela spoločnosti sa postavili potomkovia Marcela Goulete. Po spoločnej dohode zmenila spoločnosť meno na Goulet – Mauboussin.

Mauboussin
Mauboussin – zlatá brošňa s diamantmi

 

 

 

V ďalších rokoch sa spoločnosť zamerala na obchod v New Yorku. Repertoár návrhov sa rozšíril na šperky s podobou vtákov a kvetov. Oblé tvary, kľukaté obrysy a jasné farby – to bolo najnovším módnym trendom. René Lacaze, jeden z najuznávanejších dizajnérov tejto éry, vynikal v tomto smere. Spolupracoval so spoločnosťou Mauboussin a často určovali módne trendy. Niekoľkofarebné drahokamy v jednom šperku, zaujímavý tvar a vyrývané obrazy sa stali charakteristickým rysom tejto spoločnosti.

 

Farebné drahokamy boli využité na vytvorenie postavičky Harlequin, ktorá sa následne stala maskotom tejto spoločnosti. Bol stelesnením osláv, smiechu, radosti, hudby priateľstva a lásky.

Prsteň z kolekcie Nadia – perleť a diamant

 

 

V rokoch 1980 až 2000 Jean –Goulet Mauboussin  vymenoval svojich dvoch synov Alaina a Patricka do manažérskeho tímu rodinného podniku. Táto mladá krv priniesla do podniku novú energiu a nové nápady. Prsteň „Nadia“ sa stal hitom. Meno tejto kolekcie vzniklo zo samotného materiálu, z ktorého je vyrobený. Perleť ( vo francuzštine nacre in french) a diamant (diamant). Perleť s diamantom  spojená zlatom do tvaru prsteňa. Tak jednoduché a pritom tak očarujúce.

 

 

Prsteň Olympe

Prsteň Allesandra – biele zlato, diamanty a ružový zafír

Mauboussin vedel ako osloviť ženy na celom svete. Ďalšie nádherné prstene z tejto spoločnosti nesú mená „Olympe“ – tento model sa v tejto firme vyrábal v jej začiatkoch, obnovili jeho výrobu ako hold prvým kolekciám šperkov. A prstene „Alessandra“ , ktorý je vyjadrením mosta medzi ženou a mužom.

V roku 1990 spoločnosť získala exkluzívneho klienta. Brunejskému sultánovi sa zapáčili šperky, ktoré navrhol Patrick Mauboussan.

 

 

 

 

Alain sa v roku 1994 zameral na hodinky. Spojil sa so švajčiarskou firmou  a prvá kolekcia hodiniek vznikla v duchu hesla

„kombinácia švajčiarskej technickej znalosti a francúzskej kreativity“

. Táto kolekcia viedla k vytvoreniu ďalšej, úspešnejšej kolekcii hodiniek „Lady M“.

V roku 1998  prišla spoločnosť o svojho exkluzívneho zákazníka. Brunejský sultán stopol svoje zákazky, ktoré vraj tvorili 80% všetkých zákaziek. Pre firmu Mauboussin to bola skaza. Z niekoľko miliónových obratov sa spoločnosť dostávala na nulu.

V roku 2002 sa spoločnosť dostala do vlastníctva Dominiqua Fremonta, ktorý poveril Alaina Nemarq obnovením imidžu spoločnosti Mauboussin, mal naštartovať jej ekonomiku. Jedným z hlavných opatrení, ktoré zaviedol bolo, že žiaden šperk nemôže prekročiť predajnú cenu 3000 euro (išlo o prilákanie zákazníkov) začali sa vytvárať nové kolekcie šperkov a používať nové materiály. Úloha sa podarila a spoločnosť je teraz jednou z klenotníckych firiem, ktoré znova určujú trendy a robia menšie revolúcie v šperkárskom priemysle.

Táto spoločnosť má nespočetné množstvo kolekcií. O talent a kreativitu tu núdza nikdy nebola a ani nebude.

Bonbon – modrý zafír

 

Návrh na kolekciu „Bonbon“  pochádza z archívov Mauboussani.  Tieto šperky majú veľký úspech v USA.. Farebné drahokamy, zafíry a citríny sú použité ako centrálny kameň. Pri niektorých kúskoch je použitý čierny lak. Takéto umiestnenie farebných kameňov nájdete aj v kolekciách „Chanson d´Amour“  a „Couleur d´Amour“

 

V sade šperkov s názvom „Etoiles“ je vyobrazené logo spoločnosti (hviezdy). Biele zlato, perleť a diamanty, ktoré sú použité očaria svojou eleganciou. Je to jediná zbierka, ktorá je v USA k dispozícii aj v striebre.

 

Retiazky, prstene, náušnice a prívesky z kolekcie „Le Premier Jour“ sa skladajú z jemných, drobných korálok ružového, bieleho alebo žltého zlata. Niektoré kúsky sú s diamantmi.

 

Moi non Plus Toi non Plus – nehrdzavejúca oceľ

 

Sady prsteňov „“Moi non plus“ a „Toi non plus“ boli obľúbené v roku 2013 v Európe. Sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele ozdobené čiernou, alebo bielou zlatou sponou.

Farebné drahokamy a diamanty sú v okúzľujúcej kolekcii „Night of Love“. Tajomno noci, sila vášne a nebeský pokoj na vás dýchnu práve z týchto šperkov.

Pearl Caviar mon amour – prsteň: biele zlato, perla, biele a čierne diamanty

 

 

 

 

Perly nájdete v zbierke klenotov „Pearl Caviar mon amour“ – šedá tahitská perla ako symbol vzácnosti a diamanty ako symbol čistoty v jednom šperku sú tým najlepším nápadom ako vyjadriť svojej polovičke čo pre vás znamená.

Kolekcia „L´Ange et du Demon“ obsahuje prstene z čiernej keramiky zo zlatom a malým diamantom. Zlúčením sád „L´Ange et du Demon“ a „Etoiles“ vznikla ďalšia kolekcia „Etoile de l´Ange ou du Demon“ – prstene z bielej alebo čiernej keramiky s hviezdou (logom spoločnosti) posiatej malými diamantmi.

 

Prsteň Salome – zafíry a diamanty

 

Mohutnejšie prstene, prívesky a náramky nájdete v sérii „Salome“. Zafíry, rubíny a diamanty v bielom alebo žltom zlate v opojnom zoskupení. Môžete si vybrať z prsteňov s jedným väčším drahokamom, alebo s prsteňom posiatom malými diamantmi v kombinácii so zafírmi, alebo rubínmi. Zaujímavá a nevšedná je tu štruktúra povrchu šperku.

Viac diamantov nájdete v kolekcii „Eternité“ – tvárou pre šperky z tejto zbierky sa stala Caterina Murino, herečka, ktorá hrala v bondovke Casino Royale.

 

 

A ak dávate prednosť šperkom, ktoré sú posiate diamantmi určite dáte prednosť kolekcii „Je le veux“ – prstene, náramky, náušnice a náhrdelníky z piatich radov diamantov …neodtrhnete oči z ich lesku.

Mauboussin je spoločnosť, ktorá utrpela pády, ale vždy sa dokázala postaviť na nohy a uspieť, stále dokazuje verejnosti, že má čo ponúknuť, a že vo svete špičkových klenotníctiev nie je náhodou. Smelosť, odhodlanie a predvídavosť, s ktorou pán Rochel pred dvesto rokmi podnik zakladal sa časom spojila s talentom a víziou rodu Mauboussin… a svet klenotov svojimi výrobkami prekvapujú do dnes.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Taštička Shana London

Prsteň Grima

Prsteň Ruth Tomlinson

Recent Comments

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close