» » Drahokamy zelenej farby pre vaše šperky

Drahokamy zelenej farby pre vaše šperky

posted in: Nezaradené 0

Zelená je elegantná farba, zelené drahokamy a polodrahokamy v šperkoch vyzdvihujú pôvab nositeľky. Tieto vkusné kamienky si pripravila matka príroda ozaj v hodnom počte. Poznáte všetky ? V tomto článku nájdete až 50 najpopulárnejších kamienkov zelenej farby.

Veľká päťka zelených drahokamov

Diamant

Tento pôvabný drahokam patrí k veľmi vzácnym kúskom. V prírode sa len zriedkavo vyskytuje v zelenej farbe a od toho sa odvíja aj jeho cena. Diamanty zelenej farby sú mnohonásobne vzácnejšie ako ich biele variácie a preto sú aj mnohonásobne drahšie

Smaragd

Exkluzívny zelený drahokam patriaci do skupiny berylov vyskytujúci sa štandardne v zelenej až zeleno modrej farbe. Ich názov pochádza z gréckeho slova smaragdos, čo znamená zelený drahokam.

Zafír

Aj keď väčšina z nás pozná zafír len pod modrou farbou, zafír sa v prírode vyskytuje aj v zelenej farbe. Odtieň zelenej farby u modrých zafírov je nechcený, čisto zelené zafíry bez sekundárnej farby sú vysoko hodnotné ale nedosahujú ceny modrých.

Jadeit

Alebo Nefrit, je vysoko cenený drahokam z Jade kameňov. Vyskytuje sa v mnoho odtieňoch. Jeho najvzácnejšia forma je priesvitná s výraznou živou zelenou farbou. Nefrit vo vysoko kvalitnej farbe je vhodný aj ako investícia. Mimoriadny pozor treba dať na podvodné predaje, keďže nefrit sa dá ľahko zameniť za iné podobné kamene omnoho nižšej hodnoty.

Alexandrit

Farbomeniaca varianta chrysoberylu. Unikátny a vysoko vzácny drahokam. Cena vysokokvalitných drahokamov nad 5 karátov s kompletnou farbomenou sú dokonca drahšie ako biele diamanty rovnakej veľkosti. Najvyhľadávanejšia farbomena je zo zelenej na červenú. Pri alexandrite sa okrem štandardných aspektov hodnotenia drahokamu hodnotí aj kvalita, sýtosť a plnosť barvomeny.

Peridot

Minerál olivínu. Vysoko žiadaná forma zeleného drahokamu pre jeho cenovú prístupnosť a nádhernú zelenú farbu. Rovnako ako citrín, peridot je jedným z mála drahých kameňov, ktoré majú len jednu farbu, zelenú. Odtiene zelenej sú v rozmedzí od olivovo zelenej cez hnedasto zelenú až takmer žltú. Najviac žiadané sú odtiene zeleného jablka.

Cena kvalitného peridotu pre vysoký dopyt v posledných rokoch rapídne stúpla.

Tsavorit

Varieta zeleného drahokamu zo skupiny granátov. Vzácny drahokam s mimoriadne atraktívnou zelenou farbou, raritným výskytom (buš na hranici Tanzánie a Keňe). Nebezpečné krajiny a len pár baní spôsobuje vysokú cenu a žiadanosť tohto kameňa.Zelený grosulár nazvaný podľa Tsavo rieky a Tsavo národného parku. Všetky zaujímavé investičné a šperkárske kamene sa predávajú závratnou rýchlosťou. Tento drahokam bol objavený až v roku 1967 britským geológom Campbellom R., ktorý hľadal drahé kamene v horách na severovýchode Tanzánie.

Žiadanosť a meno vyhotovila tomuto prekrásnemu drahokamu šperkárska značka Tiffany, ktorá spustila v roku 1974 preň silnú marketingovú kampaň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *